Statik Elektrik Soru Cevap

STATİK ELEKTRİK SORU CEVAP

Statik elektrik nedir ? Statik elektrik nasıl oluşur ? Statik elektrik temelleri nedir ? Statik elektrik detayları nedir ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Statik Elektrik Soru Cevap adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

STATİK ELEKTRİK SORU CEVAP

Soru 1

Bir nesnenin elektrik yükünün olması ne anlama geliyor? Elektrik yükü alan bir nesneye örnek verin ve bu yüklenen nesnenin nasıl davranabileceğini açıklayın.

Cevap :

Bir nesnenin elektriksel olarak yüklenebilmesi için atomları arasında elektron fazlası veya fazlalığı olmalıdır.

Elektrik yüklü nesnelerin genel bir örneği, lateks balonlarını yünlü giysilere sürtmek veya saçınızı plastik bir tarakla fırçalamaktır.Buradan elektrik yüklerinin sonuçlarının algılanması çok kolaydır!

Notlar:

Bu soru doğal olarak atom teorisi üzerine bir tartışmaya yol açar.Kendinizi atomun basit modellerini tartışmaya ve keşfetmeye, elektronların yerleşimleri ve hareket anlamında nasıl açıklayabileceklerini araştırmaya teşvik edin.

Soru 2

Bir coulomb’da kaç elektron bulunur?

Cevap :

Bir coulomb’da 6.25 × 1018 elektron vardır.Bilimsel gösterim kullanılmadan bunun neye benzerdi? En uygun metrik öneki kullanarak bu aynı rakamı yazmayı kendiniz deneyebilirsiniz.

Soru 3

İki nesne birbirine sürtündüğünde ve statik elektrik meydana geldiğinde neler olur?

Cevap :

Bazı malzeme kombinasyonları birbirine sürtündüğünde, sürtünme hareketi elektronları bir maddenin atomlarından diğerinin atomlarına transfer eder.

Elektronların bu dengesizliği, bir malzemeyi pozitif yük ile, diğerini negatif yük ile bırakır.

Notlar:

“Pozitif” ve “negatif” terimleri, şarj elektroniği olarak modern elektron kavramı ile ilgili olarak geriye doğru görünüyor.Bu terminolojinin tarihsel yönünü (Benjamin Franklin’in varsayımı) ve daha sonra bir elektronun yükünün “olumsuz” olarak belirtildiğinden emin olun.

Statik elektrik soru cevap

Soru 4

2 × 10−5 yükünde kaç tane elektron var? Hesap makinesini kullanmadan cevabı belirleyin ve cevabı bilimsel notasyonda ifade edin.

Cevap :

Bu yük miktarında yaklaşık 1.25 × 1014 elektron vardır.

Notlar:

Bilimsel gösterimi kullanmanın yararlarından biri, çok büyük ve çok küçük sayıları kullanarak kolayca çarpma ve bölme yapmamıza izin vermesidir.

Soru 5

Pozitif bir şarj zorla başka bir pozitif şarja yaklaştırılırsa, mekanik iş yapılmalıdır.Bu bir yayı sıkıştırmaya benzer ve sistemin doğal itişine karşı harekete neden olacak çalışmalar yapılmalıdır:

Bu mekanik iş, yükler arasındaki elektrik alanında “depolanır” ve bir potansiyel enerji şeklidir.

Bu, yine, bir yayın sıkıştırmada yapılan işin, sıkıştırılmış halde potansiyel enerji olarak “depolandığı” mekanik bir yaya benzer.

Gerilimi, bir fizikçinin yapacağı gibi, bu zorlu hareketten kaynaklanan potansiyel enerjideki değişim açısından tanımlayabilirsiniz.

Cevap :

Vab = (Ub – Ua) /q

Burada,

Vab = A ve B noktaları arasındaki voltaj

Ub – Ua = A ve B noktaları arasındaki potansiyel enerji farkı

q = Yük miktarı (taşınan), Coulomb cinsinden

Not ;  Büyüklüğü (2q) iki katı yükü aynı A noktasından aynı B noktasına taşınması durumunda neden daha küçük yük (q) tarafından kazanılan ile aynı voltaja (potansiyel) göre iki kat fazla çalışma yapıldığını söylebiliriz.

Soru 6

Bir kimsenin bir zamanlar yeni garajının duvarlarına sac strafor yalıtımı yerleştirdiğini düşünelim. Yalıtım tabakaları, kolay taşıma ve depolama için demet halinde sarılmıştır.

Her tabakanın bir tarafı alüminyum folyo ile kaplanmıştır.Bu, kızıl ötesi (ısı) radyasyonu için yansıtıcı bir yüzey görevi görür ve yalıtım panelinin etkinliğini arttırır.Aynı zamanda, bu kimsenin yalıtımı, elektrik iletkeni olarak işlev görür.

Bu kimse çarşafların evlerine teslim edildiğinde statik elektrik yükleri kuvveti ile fiziksel olarak birbirine yapışmış olduğunu bulur.İkisini birbirinden ayırmaya çalıştıktan sonra, ilgili panellerin alüminyum folyo yüzeylerine dokunduğunda şaşırtıcı derecede büyük bir elektrik şoku alır.Panelleri birbirinden ayırırken yaptığı fiziksel çalışmanın, voltaj, iş ve elektrik yükleri bilgisine dayanarak nasıl voltaj olarak ortaya çıktığını açıklayın.

Cevap :

Voltaj, birim yük başına iş olarak tanımlanır ve bu bize çekici yükleri ayırmanın fiziksel çalışmasının, büyüklüğü yeterince büyük olduğunda onu şok eden elektrik voltajına çevrildiğini söyleyebiliriz.

Soru 7

Yıldırım, doğal olarak üretilen statik elektriğin muhteşem bir örneğidir.Şimşek çakmasına neden olan statik elektrik yüklerinin doğal işlemlerden nasıl oluştuğunu ve bu işlemlerin Van de Graaff jeneratör olarak adlandırılan bir cihazın işlevi ile nasıl ilişkili olduğunu açıklayın.

Cevap :

Şimşek çakmasına neden olan statik elektrik yükleri, rüzgar ve yağmur taşıyan elektronların bulutlar ve yeryüzü arasında veya bulutlar arasında hareket etmesi sonucu ortaya çıkar.Toz parçacıkları, elektronları da aynı şekilde taşıyabilir; bu, volkanik patlamalarda olduğu gibi, büyük miktarda toz yükselmesi sırasında görülen yıldırımın göze çarpan deşarjını oluşturur.

Benzer şekilde, bir Van de Graaff jeneratörü , elektronlar için bir tür taşıma bandı, elektronları kumaşın hareketli bir halkası üzerinde bir noktadan diğerine hareket ettirir:

Soru 8

Neon ampul olarak bilinen özel bir tür elektrik ışığı, statik elektriğin varlığını göstermek için mükemmel bir araçtır ve çoğu elektronik eşya mağazasında kolayca elde edilebilir:

Neon ampulünün iki teli arasına yeterince büyük bir statik elektrik yükü uygulandığında, içindeki neon gazı “iyonlaşacak” ve renkli bir ışık parlaması üretecektir.

Kendi statik elektriğinizi üretip sonra da ampulün yanıp sönmesini sağlayabilirsiniz.

İpucu: Oda karanlıksa ampulün flaşını görmek daha kolay olabilir.

Hangi koşullar ampulden en parlak parlamayı üretir? Güçlü statik elektrik yükleri üretmek için hangi malzemeler ve teknikler en iyi sonucu verir?

Cevap:

Bu kesinlikle doğrudan deneme ile en iyi şekilde cevaplandırılan bir sorudur.

Notlar:

Kendinizin bölgenizde neon ampuller edinmeleri zorsa, kendinize deneme yapabileceğiniz birkaç ampul sağlamak iyi bir fikir olabilir.Bunlar oldukça ucuz ve dayanıklı küçük cihazlardır.

Soru 9

Bir neon ampul statik elektriğin görsel bir göstergesi olarak kullanılırsa, cam zarfın içindeki iki metal elektrottan sadece birinin boşalması üzerine yandığı fark edilecektir.Bu neden? Her iki elektrot da neden parlamaz ?

Cevap :

Statik elektriğin iki nesne arasındaki elektrik yükünün dengesizliği olduğunu unutmayın. Bu dengesizliğin kesin bir kutupluluğu vardır:

Bir nesne pozitif, diğeri negatif. Bu, iki nesne lambanın içindeki neon gazı tarafından oluşturulan yoldan boşaldığında, elektronların bir yönde akması anlamına gelir.

Bu tek yönlü elektron akımı elektrotların sadece bir tanesini parlatır.

STATİK ELEKTRİK SORU CEVAP SONUÇ :

Bugün Statik Elektrik Soru Cevap adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı birtakım bilgiler edinmişsinizdir.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.