Soru Cevaplarla Omron Plc Öğren | Omron Plc Programlama Eğitimi

SORU CEVAPLARLA OMRON PLC ÖĞREN

Merhabalar ; Soru Cevaplarla Omron plc öğren serisine başlıyoruz.

Omron ve omron plc ile ilgili biraraya getirebildiğimiz kadar çok datayı paylaşmaya çalışacağım.

Başlayalım.

SORU CEVAPLARLA OMRON PLC

1.CX-Programmer’da Pencere Ayarlarını Varsayılan Olarak Nasıl Geri Yüklerim?

Bu durum CX-Programmer penceresi bozulduğunda ya da birtakım değişiklikleri geri almak istediğinizde yararlıdır.

Farklı pencere ayarlarına neden olan [Projeniz].opt dosyasını silin.

“[Projeniz] .opt” dosyası CX-Programmer’ın pencere ayarları bilgisine sahiptir ve [Projeniz] .cxp dosyasıyla aynı dizinde bulunur.

CX-Programmer’dan çıkın.

CX-Programmer’ı başlatın.

“Tutorial.cxp” dosyasını açın. (“tutorial.cxp” normalde “C:\Program Files\OMRON\CX-One\CX-Programmer\Tutorials” bölümünde bulunur).

CX-Programmer’dan çıkın.

Kendi dosyanızı tekrar açın.

2.PLC ile ASCII Data String’leri Gönderme Nedir ?

Uygulamalar genellikle belirli bir karakter dizisini bir PLC’den harici olarak bağlanmış üçüncü taraf bir cihaza göndermeye ihtiyaç duyar.

Barkod okuyucular, görüntü sistemleri, modemler ve diğer cihazlar gibi harici donanımlar, işlem sırasında seri verilerin formda komutlarının iletilmesini gerektirebilir.

Omron PLC’lerin bu şekilde iletişim kurabilen birkaç donanım yapılandırması vardır.

– PLC CPU Ünitesinde yerleşik seri port (CP1 serisi, CJ2M serisi ve eski PLC’ler gibi)

– PLC CPU Ünitesindeki seçenek kartları (CP1W-CIF01 ve CS1W-SCB21-V1 gibi)

– Seri iletişim üniteleri (CJ1W-SCU21-V1, CJ1W-SCU22, CJ1W-SCU41-V1 ve CS1W-SCU21-V1 gibi)

Donanım yapılandırması

PLC ve harici cihaz arasında, özellikle iletim verisi (TD) ile ilgili olarak uygun seri kablo tesisatı sağlayın, veri (SD) ve sinyal toprağı (SG) pimleri gönderin.Cihaz özelliklerine bağlı olarak RST, CTS, DSR veya DTR gibi diğer konektör pinleri gerekebilir.Bağlantı detayları için harici cihaz belgelerine bakın.

soru cevaplar ile omron plc programlama dersleri

Port  Ayarları

Normalde, PLC seri portunun haberleşme ayarlarını harici cihazınkilerle eşleştirmek için değiştirmek gerekir.Harici cihazın baud hızını, veri bitlerini, paritesini ve durdurma bitlerini belirleyin ve bunları PLC’de eşleştirin.

Bu ayarların ortak bir örneği, 9600-8-N-1, yani 9600 baud hızı, 8 veri biti, Yok’un paritesi ve 1 durdurma biti olabilir.

Yukarıdaki donanım konfigürasyonlarından birini kullanarak ASCII verilerini göndermek (ve almak) için, seri port RS-232C modu / No-protokol Modu* olarak ayarlanmalıdır.

Bu, NT-Link veya Ana Bilgisayar Bağlantısı gibi diğer iletişim kurallarının seri iletişime uygulanmasını önler.

RS-232C /No-Protokol modu seçildiğinde, kullanıcı iletilen her mesaj için başlangıç ​​kodunu ve bitiş kodunu kontrol etme yeteneğine sahiptir.İletişim kurmak için başlangıç ​​kodu ve bitiş kodu harici cihaz özelliklerine uygun olmalıdır.

* NOT: Bir seri portun modunu değiştirirken, daima ilgili donanım kılavuzundaki herhangi bir donanım dip-switch ayarını kontrol edin.

Kullanıcı Programı

ASCII seri verilerinin iletimini kontrol etmek için bir PLC programı oluşturulmalıdır. C serisi PLC’leri kullanırken, TXD (236) / TXDU (256) / DTXDU (262) talimatları ile veri gönderin.

3) TXD/TXDU Komutları Neden Düzgün Çalışmaz ?

C-serisi PLC komut setlerinde bulunan TXD / TXDU talimatları, belirli bir bayt veriyi bir RS-232C portundan bir harici seri cihaza iletmek için bir yöntem sağlar.

TXD / TXDU talimatları ile seri haberleşmeye girişmeden önce ön bilgilerin toplanması çok önemlidir. Harici seri cihazı inceleyin ve aşağıdaki anahtar bilgileri toplayın:

– Baud Hızı (300, 600, 1200, 2400, 4800, 9600, 19200, 38400, 57600, 115200)

– Veri Bitleri (7, 8)

– Stop Bits (1, 2)

– Parite (Çift, Tek, Yok)

– İletişim pin / bağlantı atamaları ve RS / ER sinyal kontrolü

– Başlangıç ​​Kodu, Bitiş Kodu detayları (eğer mevcutsa ve ne varsa)

Genel prosedür

Uygun kablolama ile seri iletişim sinyallerini uygun kabloyla bağlayın

Baud Hızı, Veri ve Durdurma Bitleri, Parite ve RS-232C / Protokol Yok Modu için RS-232 Portunu yapılandırmak için PLC Kurulumunu veya Birim Kurulumunu ayarlayın (uygun olduğunda PLC dip switch ayarlarını kontrol edin)

TXD / TXDU komutunu kullanarak programı oluşturun ve yürütün

Dip Anahtar Pozisyonları

Yerleşik veya isteğe bağlı bir kart seri bağlantı noktası kullanıyorsanız, CPU üzerindeki dip anahtarlarının konumunu kontrol edin.Bu anahtarlar, PLC kurulumunda seçilen portun modunu geçersiz kılabilir.

Kod / Bitiş Kodunu Başlat

Başlangıç ​​kodu, gelen mesajın cihaza başlangıcını belirler. Eğer bu yanlış ise, harici cihaz mesajı görmezden gelir.Bitiş Kodu, gelen mesajın araca geri dönüş, satır besleme (CR, LF) gibi cihaza olan sonunu belirler.Bu yanlışsa taşma koşulları oluşabilir.

Bazı cihazlar End Kodu göstergesi olarak alınacak belirli bir veri miktarına güvenir.Verileri aktarmaya çalışmadan önce harici cihazla ilgili bu ayrıntıları anlamak önemlidir.

Bir PC’nin bir TXD / TXDU talimatı yürütürken PLC’den aktarılan verileri almasına izin veren birçok yazılım programı vardır (bir seri port gereklidir). Bu, PLC’den gönderilen verileri incelemek ve ayrıca ayarları onaylamak için faydalıdır. Seri veri incelemesi için birkaç yazılım programı aşağıda listelenmiştir:

– Hyperterminal (bazı Windows işletim sistemlerinde yüklü)

– MultiWay bağlantısı

LED göstergeler

TXD/TXDU yürütme sırasında PLC sistemindeki iletim ve alma göstergelerini dikkatle incelemek, verilerin gönderildiği konusunda basit bir gösterge olabilir.

PLC Ayarlarından Sonra Çevrim Gücü

Bazen, ayarların yürürlüğe girmesi için PLC Kurulumu değişikliklerini yaptıktan sonra çevrim gücü gereklidir.

4) RXDU Komutu Kayıyor ya da Alınan Bitleri Okumuyor ?

Baytların işlenen RXDU’da tanımlanan bellek alanına aktarılması bir döngüde daha fazla zaman alır. Bu transferin sonunu gösteren bir bayrak yoktur.

Aktarımın gerçekleştiğini izlemek için sıfır ile bir karşılaştırma yapmalısınız. Bu şekilde bayrak, RXDU’nun çalıştırılmasını gözlemleyebilirsiniz.

5) SEND Komutu neden sistematik olarak çalışmaz ?

Bir frame göndermeden önce, Ethernet arabirimleri, alıcının IP adresinin MAC adresini almak için bir yayın yapmalıdır.Bu, PLC’den ilk aktarımdan önce gelir.SEND komutu için (eski PC) adreslenen ekipmanın ARP talebinin gönderildiği sırada bağlanması zorunludur.

PLC’nin modunun değiştirilmesi, bu prosedür üzerinde herhangi bir dayanıma sahip değildir.

SORU CEVAPLARLA OMRON PLC ÖĞREN SONUÇ : 

Bugün Soru Cevaplarla Omron Plc Öğren adlı serinin ilk yazısını sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı olmuştur.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.