Proximity – Yakınlık Sensörleri Nedir ve Çeşitleri Nedir ?

PROXIMITY SENSÖRLER NEDİR ?

Proximity sensör nedir ? Proximity sensör çeşitleri nedir ? Proximity sensörler nerelerde ve nasıl kullanılır ? Proximity sensörler nasıl çalışır ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Proximity Sensörler Nedir adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

PROXIMITY SENSÖRLER

Yakınlık sensörleri, nesnelerin temassız olarak algılanmasına, özellikle sayma, indeksleme, doğrulama, strok sonu veya hareket etme, oryantasyon belirleme ve diğer birçok otomasyon görevine yönelik parçaların ve/veya makine elemanlarının ilgili konularda düzgün çalışmasını sağlar.

Seçim kriterleri

Çeşitli yakınlık sensörleri vardır.Bazı yaygın seçim kriterleri algılama mesafesini, ebat/şekli, anahtarlama frekansını, giriş derecesini, korumalı ve korumasız, muhafaza malzemesini ve bağlantı tipini içerir.

Algılama mesafesi

Yakınlık sensörleri üç temel algılama mesafesine sahiptir: standart, genişletilmiş ve üçlü mesafe, ancak sensör gövdesinin boyutu ve ekranlama tipi de algılama mesafesini büyük ölçüde etkiler.

Birçok uygulamada algılanacak nesne. , sensöre yakın bir yere monte etmek mümkün olmayabilir.

Bu durumlarda, daha uzun algılama mesafeleri gerekir.Örneğin, daha uzun algılama mesafeleri daha pahalı yüksek sıcaklık sensörleri satın alma ihtiyacını ortadan kaldırabilir.

Bir sensör sıcaklık kaynağına çok yakın yerleştirilirse, sensör daha fazla bakım gerektirir veya daha hızlı bir şekilde arızalanır.

Sensörü algılama alanından uzağa monte etmek, sensörün ömrünü uzatabilecek sensörün ısınmasını azaltabilir.

Proximity - yakınlık sensörü nedir

Büyüklük ve şekil

Yakınlık sensörleri, minik 3 veya 4 mm varilden 30 mm silindirik ve birçok dikdörtgen form faktörüne kadar geniş bir ürün yelpazesinde ve şekillerde mevcuttur. En endüktif, kapasitif ve manyetik sensörler tek parça tasarımları iken, bazı ultrasonik proxy’ler iki parça “ışın” tasarımıdır.

Frekans değiştirme

Bir yakınlık sensörünün iç devresi daima bir anahtarlama frekansına sahiptir.

Bu özellik, sensörün bir nesneyi hedef alanını ne sıklıkta kontrol ettiği anlamına geldiği için gevşekçe yorumlanabilir.

Hareketli nesneleri çok yüksek hızda algılamanız gerekirse, anahtarlama frekansına dikkat etmeniz gerekebilir – çoğu sensör rutin işlemler için yeterince hızlıdır.

Çıkış tipi

Gereken çıkış tipi belirlenmelidir (yani NPN, PNP veya analog).

Çoğu PLC giriş ve çıkışları NPN veya PNP çıkışını kabul eder.Bir katı hal rölesine bağlanıyorsa, bir PNP çıkışı gereklidir.

Analog çıkış ihtiyacı uygulama tarafından belirlenir.

Analog çıkışlı sensörler, hedef mesafeyle yaklaşık olarak orantılı bir çıkış sinyali üretir.

2, 3 veya 4 kablolu ayrık çıkışlara mı ihtiyacınız var?

Bu, sensörün bağlanacağı cihaz tarafından belirlenebilir veya kişisel bir tercih olabilir.

Kullanmak için bazı basit kurallar şunlardır:

2-telli

• Sinkveya source olan cihazlarla çalışacak

• Sonlandırmak için sadece 2 tel

• Daha yüksek kaçak akım

3-telli

• En popüler çeşitlilik – çoğu kullanıcıya aşina

• NPN ve PNP çıkışları arasında seçim yapmalı

4-telli

• Bir cihazda yapılandırılabilirlik sağlar.

• Hem NPN/PNP hem de NO/NC seçimine sahip olabilir

• Çok sayıda uygulama için kullanıcının bir parçasını stoklamasını sağlar

Korumalı vs korumasız(Shield or not)

Blendajlı ve blendajsız sensörler ayrıca yerleştirilebilir ve yerleştirilemez olarak da adlandırılır.

Korumasız sensörler daha uzun algılama mesafelerine izin verir, ancak sensör yüzeyi montaj yüzeyinden çıkıntı yapmalıdır. Korumalı sensörler gömme montajlı olabilir.

Çevre derecelendirme

Tüm yakınlık sensörleri nem ve döküntü gibi çevresel faktörlerden mükemmel koruma sağlar. Giriş Koruma (IP) değerleri IEC tarafından belirlenir ve elektrikli cihazlar ve muhafazaları tarafından sunulan korumayı tanımlar.

NEMA derecelendirme sistemine benzer. IP65 veya daha yüksek IP değerleri yakınlık sensörleri için çok yaygındır.

Zorlu iş modelleri de mevcuttur ve IP69K gibi yüksek değerlere sahip olabilir.

IP69K genellikle sensörlerin “yıkama” işlemlerine dayanması gereken yiyecek ve içecek endüstrisinde, genellikle sert kimyasallarla birlikte gerekli olur.

Bağlantı türleri

Yakınlık sensörleri genellikle ekli bir “eksenel” kablo veya hızlı bağlantı kesme (Q/D) sonlandırmasıyla sunulur.Her iki bağlantı türü de tipik olarak IP65 veya daha yüksek olmak üzere yüksek düzeyde koruma sağlar.

Eksenel kablolar

Eksenel kablolar tipik olarak 6 fit (2m) uzunluğundadır ve bağlantı noktasında sensör gövdesinin içine, eksenel olarak çıkacak şekilde (sensör gövdesiyle aynı hizada) kalıplanır.

Genellikle daha az pahalı seçeneklerdir. Kablo boyuna kesilebilir, ancak makine kontrol ünitesine kadar ulaşmak için yeterince uzun olmayabilir.

Saha bağlantı kutuları gerekebilir ve çok sayıda sensör sinyali genellikle bu tür bağlantı noktalarında çok iletkenli kablolara birleştirilir.

Son olarak, sensör gövdesinin ucundan çıkan eksenel bir kablo tüm uygulamalara (fiziksel olarak) sığmayabilir.

Hızlı bağlantı kesme (Q / D)

Hızlı bağlantı kesme sensörleri, kurulumu tamamlamak için ayrı bir kablo kullanılmasını gerektirir.

Bu kablolar tipik olarak bir ucunda endüstri standardı M8, M12 veya mikro-AC (bazı AC motorlu sensörler için) tarzı bağlantılar içerir ve diğer ucunda bağlantıyı tamamlamak için bir pigtail sunar.

Bu hızlı bağlantı kesme işlemleri birçok avantaj sunar.Hasar görmüş bir sensörü yeniden kablolama yapmak yerine değiştirmek çok kolaydır ve kablolar sensördeki eksenel veya 90 derecelik bağlantılarla daha uzun uzunluklarda mevcuttur.

Sahada kablolanabilir hızlı bağlantı kesme konektörleri ayrıca özel kablolar oluşturmak için kullanılabilir.

Son derece küçük sensörler, sensör gövdesinden birkaç santim hızlı kesilen kısa bir eksenel kabloya sahip olabilir.

Sensör sinyallerini çoğaltmak ve kablolamayı basitleştirmek için çoklu bağlantı bloklarını kullanın.

Çok kutuplu bağlantı blokları

Her iki ucunda hızlı bağlantı kesen kablolar (patch kablolar), çok sayıdaki sensör sinyalini makine kontrol cihazına tekrar çarpmak için çok portlu bağlantı blokları ile kullanılabilir.

Kablo Seçenekleri

PVC ve PUR ceketlerdeki Q / D kabloları çoğu uygulamanın çevresel gereksinimlerini karşılar.

Eksenel kablolar tipik olarak bir PVC kılıf ile birlikte gelir.PVC genel amaçlı bir yalıtımdır, PUR ise mükemmel oksidasyon, yağ ve ozon direnci sağlar.

Kablo yağlara maruz kalırsa veya doğrudan güneş ışığına maruz kalırsa PUR faydalıdır.

Proximity Sensör Çeşitleri

Endüktif

Endüktif yaklaşım sensörleri, metal nesnelerin varlığını algılar.

Yakın mesafesi tipik olarak yaklaşık 1,5 inç’tir.

Demir metaller sensöre en fazla mesafeyi verir; diğer metaller algılama aralığını azaltabilir.

Düşük maliyetli, güvenilir sensörler, çok çeşitli uygulamalar için çeşitli şekil ve boyutlarda mevcuttur.

Manyetik

Manyetik yakınlık sensörleri, endüktif sensörlerin normal sınırlarının ötesinde temassız nesne algılama için kullanılır.

Ayrı bir sönümleme mıknatısı ile kullanıldığında, küçük bir pakette çok uzun algılama mesafeleri sunarlar ve demir içermeyen metal, paslanmaz çelik, alüminyum, plastik veya ahşap duvarlardan mıknatısları algılarlar.

Kapasitif

Kapasitif sensörler hem metal hem de metal olmayan nesneleri algılar ve ahşap veya plastik gibi yalıtkan malzemeleri de algılar.

Konteyner duvarlarından sıvıların, topakların ve tozların dolum seviyelerini tespit etmek için sıklıkla kullanılırlar.

Kapasitif sensörler, tipik olarak 40 mm’ye kadar algılama mesafeleri ile silindirik veya dikdörtgen şekillerde bulunur.

Ultrasonik

Ultrasonik sensörlerin prensibi, bir ses darbesinin emisyonuna ve tespit edilen cisim tarafından yansıtılan dönüş yankı sinyalinin geçen zamanının ölçülmesine dayanır.

Ultrasonik ışın hemen hemen tüm malzemelerden (metal, ahşap, plastik, cam, sıvı vb.) İyi yansır ve renkli, saydam veya parlak nesnelerden etkilenmez.

Bu, kullanıcının herhangi bir ekstra kurulum veya algılama kaygısı olmadan birçok malzeme için tek bir sensörde standardize olmasını sağlar.

Karşılıklı ışın çifti sensörleri genellikle en doğru ve güvenilir sensör konfigürasyonlarıdır, ancak geleneksel dağınık veya retro yansıtıcı sensörlere kıyasla daha maliyetli olabilir.

Ultrasonik sensörler (dikdörtgen), diğer yakınlık sensörlerinin veya foto gözlerin kullanımının çalışmadığı uygulamalarda nesneleri tespit etmek için idealdir, örneğin:

• Seviye ölçümü: katı veya sıvı içeren tanklar için

• Çap veya ilmek algılama: Kağıt, saç vb. Malzemeler için

• Şeffaf nesne algılama: plastik veya cam şişeler, plastik filtreler, vb. İçin

PROXIMITY SENSÖR ve ÇEŞİTLERİ NEDİR SONUÇ:

Bugün Proximity Sensör ve Çeşitleri Nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı birtakım bilgiler edinmişsinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.