Omron Plc SFC Programlama Nedir ?

OMRON PLC SFC NEDİR ?

Omron plc sfc nedir ? Sfc dili omron’da nasıl kullanılır ? SFC dilinin kullanımı nasıldır ? Sfc dilinin getirdiği kolaylıklar nedir ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Omron Plc SFC Nedir adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

OMRON PLC SFC PROGRAMLAMA

SFC “Sıralı Fonksiyon Şeması” anlamına gelir ve IEC 61131-3 spesifikasyonlarının bir parçası olarak IEC tarafından tanımlanan bir dildir.Özellikle Programlanabilir Mantık Denetleyicileri (PLC) gibi cihazlarda proses akış kontrolü için kullanılan sıralı kontrol sistemi dilidir.

PLC’ler Ladder Logic’te uzun yıllardır kapsamlı bir şekilde programlanmış olsa da, SFC sistem koşullarına bağlı olarak bir operasyon durumundan diğerine geçiş yapan ardışık bir kontrol sistemidir.Her ne kadar SFC’nin bir metin formatı olsa da, neredeyse görselleştirilmesi ve öğrenmesi kolay olan grafik biçiminde neredeyse tamamen kullanılmaktadır.

SFC diyagramlarının temelleri

SFC diyagramları, program akışını tanımlayan bir tablo oluşturmak için yapı taşları olarak kullanılan bir dizi temel diyagram türünden oluşur.En önemli tip, tek bir makine durumunu veya çalışmayı temsil eden bir SFC Adımıdır.

Adımlar, Adımı tanımlamak için içinde Adım adı bulunan bir dikdörtgen olarak çizilir.Resim üzerindeki şekil, bir tankı doldurmak, içindekileri yıkamak ve kurutmak için örnek adımları göstermektedir.

Adımlar her zaman bir adımdan diğerine geçmek için oluşması gereken bir SFC ‘Geçiş’ ile ayrılır. Adımlar arasındaki akış, geçiş adı ve durumu yazılı olan bir yatay çizgi olarak çizilen Geçişler ile bir çizgi olarak çizilir.

Geçiş Gövdeleri Yapılandırılmış Metin veya Merdiven mantığında da yazılabilir. Örneğin, bir makine doldurmayı durdurur ve su seviyesi dolduğunda ve “Tam Anahtar” ayarlandığında yıkamaya başlar.Makine, yıkama işlemini durdurur ve yeterli çalkalama tamamlandığında, kurutma işlemini başlatır.

Her Adım genellikle kendisine bağlı bir SFC “Eylem”e sahiptir ve Adım aktifken gerçekleştirilen eylemi belirler. Adımlar genellikle adlandırılmış ve ardından birden çok Adım tarafından yeniden kullanılabilen birden çok Eylem tanımına sahiptir.

Eylem, adım aktifken veya sadece bir kez sürekli olarak çalışabilir. Aslında, belirli bir süre için Eylemi yürütmek veya belirli bir süre sonra başlamak dahil olmak üzere tanımlanan birçok Eylem niteleyicisi vardır.

Eylemin gövdesi basitçe Boolean değerlerini (aşağıdaki gibi) ayarlayabilir veya herhangi bir IEC dilinde yazılabilir; örneğin Merdiven Mantığı, Yapılandırılmış Metin, Instruction Listesi.

Bir Geçiş meydana geldiğinde ve bir sonraki Aşama Aktif hale geldiğinde, deaktive edici Adım durdurma ve yeni Aktif Adım ile bağlantılı herhangi bir Eylem ile ilgili Eylemler gerçekleştirilir.

Diğer özel SFC sembolleri karmaşık diyagram oluşturma imkanı sunar.Her SFC diyagramında çift adımlı normal bir Adım olarak çizilmiş ve aktif hale gelmek için ilk adım olan “İlk Adım” olmalıdır.

Açıklık için, şema bağlantıları Atlar olarak gösterilebilir, fakat aynı zamanda ayrılabilir ve birleştirilebilir.Koşullu dallar ‘Divergence ve convergence’ ile eklenebilir  ve ayrıca paralel olarak Adımların ‘Sıralı’ yürütme işlemini gerçekleştirin.

SFC Diyagramları, içine gömülü SFC diyagramları ile SFC ‘Subroutine’ gibi iç içe geçmiş ‘Subchart’ları da içerebilir.

Omron Plc SFC Programlama

SFC’yi ne zaman ve neden kullanmalıyız ?

Sıralı Fonksiyon Şeması güçlü bir grafik dildir, bu yüzden diğer programlama dilleri yerini alabilir midir? Hayır. SFC dili diğer IEC dillerini tamamlar ve yanlarında kullanılmak üzere tasarlanmıştır.Ladder Logic, Boole mantığı ve kontrol görevleri için kısa ve etkili bir dil olmaya devam ediyor.

Yapılandırılmış Metin karmaşık matematiği, koşullu yapıları ve program döngülerinin oluşturulmasını kolaylaştırır.Bununla birlikte, SFC, dizi yönetiminde kullanılmak üzere tasarlanmıştır ve diğer dilleri, en uygun oldukları zaman gereken şekilde Eylemler ve Geçişler olarak kullanabilirler.

Birçok sistemde, SFC sistemi ideal bir “Üst seviye” genel bakış yapar.Anahtar durumların 1 küçük şema üzerinde gösterilmesi, Aktif Adımın anlık izlenmesi ve vurgulanmasını sağlar. Alt Tabloların kullanılması, ayrıntılı sekansların gizlenmesine ve ilgilenildiğinde yakınlaştırılmasına olanak tanır.

Daha derin bir program düzeyinde SFC, örneğin, cihazın yanıtına bağlı olarak, bir dizi komutun gönderilmesi gereken harici bir cihaza iletişimi idare etmek için kullanılabilir. Kısaca SFC, dizi kontrolünün gerekli olduğu her yerde uygulanabilir.

Kontrol uygulamaları büyüklük ve karmaşıklıkta büyüdükçe, daha az sayıda geliştirme şirketi tek bir sisteme güvenebilir.

Çok mühendisli geliştirme ve hatta çok alanlı geliştirme, geliştiriciler arasındaki tasarım iletişimi önemlidir ve SFC, hem “Yukarıdan aşağı” tasarım tartışma aşamasında idealdir ve doğrudan programlama aşamasına alınabilir.

Sıralı Fonksiyon Şemaları, genellikle kullanıcı tarafından bilinen makinenin gerçek akışını takip eder.

SFC’nin yapı bloğu tabanlı yapısı, doğal olarak, daha sonra bireysel olarak geliştirilebilen, bilinen bir rolün ayrıntılı alt görevlerini tanımlamayı da sağlar.Veri bloklama gibi Fonksiyon Blokları ve Nesne Yönelimli stil tekniklerinin kullanılmasıyla veriler, genellikle yalnızca entegrasyon aşamasında bulunan diğer görevlerin kullanımıyla beklenmedik yan etkileri önleyen özel tutulabilir.

Bu yapılandırılmış tasarım metodolojisi çoklu kullanıcı gelişimlerini destekler ve geliştirme süresini kısaltmaya ve geliştirme hatalarını azaltmaya yardımcı olur – devreye alma süresini kısaltır.

SFC’nin sezgisel ve beşeri okunabilir yapısı nedeniyle, genellikle belgeleme olarak tanımlanır.Bakım mühendisleri problemi çözmek için programı hızlı ve kolay bir şekilde anlayabilirler.İyi bir tasarım ve veri kapsülleme ile birleştiğinde bu, planlanmamış bakım sırasında arıza süresini azaltmaya yardımcı olabilir.

SFC, yeni projeler üzerinde tasarlanmış ve test edilmiş grafikleri yeniden kullanmak için mükemmeldir. Uygulamalarınız için tasarlanmış ve test edilmiş Grafikler, Alt Şemalar ve Eylemler kütüphanesi oluşturarak, bu kütüphane sıralı işlevlerini yeniden test etmeye gerek duymadan benzer sistemler oluştururken yeniden kullanılabilir.

“Standart programlama”nın “standart programlar” anlamına gelmesi ve tek bir SFC programının herhangi bir üreticinin sistemi üzerinde gerçekleştirilebilmesi yaygın bir yanlış anlamadır.Programları dışa ve içe aktarmada sıkça kullanılan bir metinsel SFC standardı olmasına rağmen, çoğu donanım üreticisi, donanıma özgü OEM uzantıları gerektirir.

Bu kaçınılmazdır ve gerçek taşınabilirliğin asla elde edilemeyeceği anlamına gelir. Ancak, SFC için geliştirme becerileri tekrar kullanılabilir, çünkü herhangi bir araç aynı diyagramı oluşturmalıdır.

Sistem tasarımının üreticiler arasında yeniden kullanılabilmesi de doğrudur, bu yüzden iyi tasarım ve Fonksiyon Bloklarının akıllı kullanımı ile herhangi bir refakatleme süresini en aza indirmek mümkündür.

Özetle ;

SFC’yi “Üst” programlama seviyesinde, yani tasarımın en yüksek noktasında ve başlangıç ​​başlangıç ​​noktasında ve başka herhangi bir yerde sıralı kontrol gerektiğini düşünün.

SFC’yi kullanmak, geliştirme çabalarını azaltabilir ve özellikle büyük, karmaşık veya çok geliştirici projelerin tasarım iletişimine yardımcı olur

SFC kendini sürekli olarak gösterebilmektedir  ve bu durumda bakım süresini azaltabilir.

SFC mühendisliği becerileri ve program tasarımları olmasına rağmen SFC programları üreticiler arasında nadiren taşınabilirdir.

OMRON PLC SFC NEDİR SONUÇ :

Bugün Omron Plc SFC Nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Omron plc ile ilgili yazılarımıza ve paylaşımlarımıza devam ediyoruz.Umuyorum faydalı olmaktadır.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.