ISPSoft Dersleri | Delta ISPSoft Eğitimi

DELTA ISPSoft KULLANIM ve EĞİTİMİ -3

ISPSoft nedir ve nasıl kullanılır ?.ISPSoft ile gelen yenilikler nelerdir ?.ISPSoft’un içeriği nedir ?.Delta ISPSoft ile neler yapılabilir ?. Ispsoft nedir ve nasıl kullanılır hakkında detaylı bilgileri vermeye devam ediyoruz.Daha önce ilk bölümünü yayımladığımız ISPSoft Manualinin ikinci kısmını bugün sizlerle paylaşıyoruz.ISPSoft WPLSoft’a göre daha derli ve toplu olmasıyla ön plana çıkıyor.

Özellikle Fonksiyon Blokları sayesinde(daha sonraki yazı grubu içerisinde detaylı anlatılacaktır) birçok komutu tek bir blok altında toplayıp , pratik bir işlem yapabilme imkanı sunmaktadır.

Başlayalım.

ISPSOFT SIKÇA SORULAN SORULAR -2

AH500 Serisi CPU Modüllerinde Parametre Ayarları Nasıldır ?

Sistemi herhangi bir kazadan korumak ya da olumsuz durumlardan korumak adına ‘HWCONFIG’ üzerinden CPU parametrelerinin set edildiğine emin olunmalıdır.Ve tüm sisteme uygulandığına emin olunmalıdır.

Modülün versiyonuna göre fonksiyon ve parametreleri de çeşitlilik gösterir.HWCONFIG üzerinde tanımlı modül fonksiyon ve parametrelerinin dökümanına ‘MDS’ denir.ISPSoft yüklendiğinde son ‘MDS’ dökümanıda iner.Yani herhangi bir ‘MDS’ dökümanı yayımlanmışşsa , kullanıcılar son olanı indirebilir ve kullanabilirler.

MDS dökümanları modüllerin yazılım bilgisini sağlar.

delta ıspsoft yazılımı eğitimi

Sürüm versiyonunu değiştirmek istiyorsanız ;

Option -> ‘Alter Overall Firmware Version’ üzerinden ‘Module Name’ kısmından modül ismi seçilir ve burada bulunan ‘Firmware Version’ kısmından versiyon güncellenir.

Not : Eğer kullanıcılar asıl modülün sürümünü öğrenmek istiyorlarsa , Option -> I/O Scan bölümünden öğrenebilirler.

Modül Parametre Ayarları Nedir ?

Kullanıcılar her bir modülü HWCONFIG üzerinden ayarlayabilirler.’System Configuration Area’ kısmından direk olarak Parametre Ayar penceresi açılacaktır.Burada karşınıza iki adet seçenek çıkacaktır  ;  1 ) MDS Information  2 ) Normal Exchange Area

Eğer MDS information seçilirse , MDS dökümanının versiyonu görülecektir.Parametre numaraları ve değer aralıkları vb. bu dökümana bağlıdır.Eğer hiç MDS dökümanı yoksa , sistem MDS dökümanını ‘update’ edip etmeyeceğini kullanıcıya soracaktır.

Eğer Normal Exchange Area seçilirse bağlı olan input / output cihazlar görüntülenecektir.Kullanıcılar parametre tipini sol taraftan seçebilirler ve sağ tarafta bulunan ‘address’ kısmına set edebilirler.

Modül Parametrelerini İçeri / Dışarı Alma Nedir ?

Parametre Ayar penceresinde ‘Export File’ tıklandığında modül içerisinde ki parametreler CSV dosyası olarak kaydolacaktır.Aynı şekilde ‘Import File’ denilerek dosyalar modül içerisine alınabilir.

CPU Parametre Ayarları Nedir ?

Cpu Parametre Ayarları içerisinde CPU System (CPU Sistem) parametresi bulunur ve bu parametrenin de alt dalları vardır.

*Clear Non-Latched Device(Stop –> Run) : Eğer bu kısım ‘enabled’ olarak seçilirse ‘non-latched’ cihazlar, sistem yani CPU ‘Run’ konumuna geçtiğinde temizlenir ve sıfırlanır.

*Y State Clear (Stop -> Run) : CPU ‘Run’ konumuna geçtiğinde tüm ‘Y’ aygıtları ‘off’ olur.’Retain Present State’ durumunda ise tüm Y aygıtları durumunu korur.’Previous State Before Stop’ durumunda ise CPU modülünün durmadan önceki durumuna geri döndürülür.

Reset Button & Clear Button : CPU modül içerisindeki bu butonlar parametre ayarlarının aktif ya da inaktif olmasında görev alırlar.

Watchdog Timeout : Kullanıcılar program taranıyorken zaman aşımı süresini ayarlayabilirler.

Enable Constant Scan : Kullanıcılar bu seçeneği seçebilir ve tarama zamanını ‘set’ edebilirler.Ayarlanan değerden normal tarama süresi daha düşükse, CPU modül istenen değere ulaşana kadar diğer taramaya geçmeyecektir.

Eğer normal tarama süresi ayarlanan değerden büyükse ayarlanan değeri dikkate almaz ve normal tarama süresine göre işlemlere devam eder.

Interval Interrup Time : AH500 serisi CPU’lar 4 adet kesme zamanı sağlar.Kullanıcı buradan aralıkları ayarlayabilir.

Enable Remote Run : Eğer bu seçenek seçili ise , kullanıcılar ‘X’ aygıtlarının kontrolünü CPU modül üzerinden özelleştirebilirler.Örneğin ; CPU Running : X0.0 = ‘on’ | CPU Stopping : X0.0 = ‘off’

Error Log Location : ‘Plc Option’ butonu seçilirse ‘Error Log’lar özel data registerlarında yani CPU modül içerisinde depolanacaktır.Eğer Plc and Plc Card butonu seçilirse Error Log’lar hem CPU modüle hemde memory card üzerinde toplanacaktır.

CPU Operation at Program Error & CPU Operation at Bus Fault : Eğer hata meydana gelirse CPU Statüsü değişebilir.Kullanıcılar bazı hatalar için CPU modül durumuna karar verebilir.Kullanıcılar Stop Option butonu ve Continue Option butonunu kullanabilirler.

Remote Reset : Eğer ‘Enable Checkbox’ seçilirse CPU modül remote sistem üzerinden resetlenebilir.Format Plc Memory üzerinden tüm hafızayı silebilir ya da Plc Memory ile fabrika ayarlarına dönebilirsiniz.

CPU Latched Device Range Nedir ?

Buradan kilitli olan cihazların aralığını ayarlayabilirsiniz.(M , D , T , C , HC)

Com Port Nedir ?

Buradan CPU Modül için haberleşme port ayarlarını yapabilirsiniz.(RS-232 , RS-485 ya da RS422)

Ethernet Basic Nedir ?

Eğer CPU Modül Ethernet port kullanıyorsa bu sayfadan ayarlarını yapabilirsiniz.Static ARP Table bölümünden MAC adresleri görülebilir.

Ethernet – Advance NTP Nedir ?

Kullanıcılar bu bölümden real-time clock (Saat) ayarlarını yapabilirler.

Ethernet – Advance E-mail Nedir ?

Kullanıcılar bu bölümden mail gönderim ayarlarını yapabilirler.

Ethernet – Advance E-mail Trigger Nedir ?

Kullanıcılar bu bölümden mail gönderim işlemlerini ve süreklilik gibi durumları buradan ayarlayabilirler.Hangi durumlarda mail gelmesini istiyorsanız vb. durumları ayarlayabilirsiniz.

Ethernet – Advance Web Nedir ?

Kullanıcılar buradan ‘enable’ olarak seçip , dili de seçtikten sonra ‘Web’ üzerinden CPU Modül durumunu izleyebilirler.

DELTA ISPSoft KULLANIM ve EĞİTİMİ -3 Sonuç :

ISPSoft kitabını ana dilimizde yayımlamaya devam ediyoruz.Elektronik denilince akla gelen devasa boyut karşısında birçok alanda da paylaşım yapmaya çalışıyoruz.Bu sebeple kısım kısım ilerlediğimiz bu yazı dizisini de en kısa sürede tamamlamak niyetindeyiz.ISPSoft adına devam edecek bu yazı dizisinde takıldığınız her soruna çözüm bulmanız dileğiyle.

İyi çalışmalar.

ISPSoft Dersleri | Delta ISPSoft Eğitimi” ile ilgili 2 görüş

    1. admin Yazının yazarı

      Biz değerli yorumunuz için teşekkür ederiz.Amacımız bu alanla ilgilenen herkese faydalı bir blog oluşturmak.
      Hızla bu alandaki açığı kapatmaya çalışıyoruz.İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.