EPLAN Electric P8 Nedir ? | Eplan Dersleri

EPLAN P8 NEDİR

Eplan P8 nedir ? Eplan Electric P8 nasıl kullanılır ? Eplan Electric P8’e giriş ilkeleri nelerdir ? Bu ve benzeri sorulara cevap aradığımız Eplan Nedir adlı yazımızla sizlerleyiz.Umuyorum faydalı bir yazı dizisi çıkarırız.

EPLAN P8

EPLAN Electric P8 İle çalışmak için beş ilke ;

1) EPLAN P8 Electric’de proje düzenleme sırasında hatalara izin verilir

Genelde EPLAN Electric P8 ile çalışırken hatalara izin verilir.Hatalara izin vermenin bu temel ilkesi, aşağıdaki örnekte gösterilmiştir.Bir kontaktör, her ikisi de başlangıçta aynı bağlantı noktası tanımına sahip olmak üzere şematik olarak iki yardımcı kontağa sahip olabilir.

Fiziksel olarak mümkün olmayan şeyler başlangıçta bir proje üzerinde çalışırken EPLAN tarafından “izin verilir”.Kullanıcı düzenleme sırasında “rahatsız edici/yavaşlatıcı” hata veya mesaj ile yavaşlatılmaz.

Bu tür bir hata, mesaj yönetiminde doğal olarak görünür, ancak seçilen kontrol çalıştırması içindeki ayarlara bağlı olarak sadece bir mesaj girişi olarak görünür.Bu giriş başlangıçtan itibaren başka sonuçlar doğurmaz.

Proje düzenlemesi yeterince ilerlediğinde veya bittiğinde, EPLAN  proje kontrollerini yapabilir/yapacaktır. Yukarıda açıklananlar gibi hatalı girişler, mesaj yönetiminde zaten mevcut değilse projede listelenecektir.

Elbette doğru bir pratik referansa sahip olmak için bu hata düzeltilmelidir. Ancak, bu zorunlu değildir. EPLAN, kullanıcının bir projenin hatasız (mesaj yok) veya bir mesaj (hata, uyarı veya not) olup olmadığına karar vermesine yardımcı olur.

Bu tür hataları önlemek de mümkündür.Hataları önle onay seçeneğiyle yukarıdaki durum mümkün olmazdı.Ancak bu kullanıcı tarafından ayarlanabilen bir ayardır.

2) EPLAN Electric P8’de, neyin değiştirileceği/ayarlanacağı seçilir.

Şu örnek bu ilkeyi açıklamaktadır.Bir sayfada üç metin seçip  çeviri fonksiyonunu çalıştırdığınızda, daha sonra tam olarak bu üç metin çevrilecektir.Eğer sayfa yöneticisinden bir sayfayı seçerseniz , çeviri fonksiyonu , ayarlara dayanarak tüm sayfadaki yazıları çevirecektir.

Eplan p8 dersleri

3) EPLAN Electric P8, verileri ve tüm referansları çevrimiçi ortamda saklar.

EPLAN çevrimiçi bir sistemdir. Tüm referanslar ve cihaz verileri sürekli (örn. Çevrimiçi) güncellenir.Performans nedenlerinden dolayı, yalnızca istenildiğinde birkaç spesifikasyon güncellenebilir.

EPLAN kalanını tamamen bağımsız olarak gerçekleştirir.Bunun tipik bir örneği, sayfanın düzenlenmesi ve ardından sayfa değişikliğidir. Burada bağlantıların gerekli güncellemelerinin manuel olarak başlatılması gerekir. Elbette bir ayar sayesinde, EPLAN’ın bu tür bağlantıların otomatik olarak güncellenmesi sağlanır.

Ancak, bu durum, proje performansını olumsuz yönde etkileyebilir.Benim görüşüme göre, bağlantıların sürekli (çevrimiçi) güncellenmesi gerçekten gerekli değil çünkü grafik proje raporları veya otomatik prosedürler gibi ilgili eylemler ; cihaz numaralandırma, halihazırdaki işlemler gerçekleştirilmeden önce bağlantıları otomatik olarak günceller.

4) EPLAN Electrik P8 grafiksel yaklaşımlar ile çalıştırılabilir.

Bu durum, aygıtların (sembollerin) önce şematik ve sonradan ilişkili fonksiyon tanımlarını içeren parçaların sıralı olarak atanabileceğini ifade eder.Bu durum zorunlu değildir ve bir proje düzenlerken tamamen serbest bir işlem yapma olanağı sağlar.

5) EPLAN Electric P8 ayrıca nesne odaklı yaklaşım ile kullanılabilir.

Bu durum, harici motor listelerinin veya diğer bileşen listelerinin sistem içerisinde cihaz listeleri olarak okunabileceği ve projenin bu noktadan başlatılabileceği  anlamına gelir.

NOT: 4 ve 5 numaralı prensipler, birbirleriyle birleştirilebilir.EPLAN Electric P8 ile çalışırken kesinlikle bu tarz işlemler de bir sınırlama yoktur.

Dizin Yapısı ve Depolama Alanları : 

EPLAN ile herhangi bir istenen dizin yapısını kullanabilirsiniz.EPLAN, kullanıcıya burada serbest bir seçenek sunmaktadır.

Proje veya ana veriler gibi veriler, mevcut bir veri depolama yapısına kolayca entegre edilebilir.

EPLAN, program dosyalarını yerel olarak kurmanızı/çalıştırmanızı ve yalnızca ağdaki verileri depolamanızı önermektedir ki bu tavsiyeye katılıyorum.Başka herhangi bir yapılandırma veya organizasyon halihazırdaki ana veriler adına kullanıcının sorumluluğundadır.

Varsayılan olarak, EPLAN program dizinini aşağıdaki alt dizinlerle oluşturur:

BIN: Program modüllerini ve ek alt dizinlerde dil dosyalarını ve dil dosyalarını içerir.

Ör :  ABD İngilizcesi için en-ABD

CFG: kullanıcılar, şirket, iş istasyonu ve projeler için yapılandırma dosyaları içerir.

P_ID: Sadece PPE kullanıcıları ile ilgilidir.

Benzer şekilde, yükleme sırasında EPLAN ayrıca özel sistem verileri ya da diğer veriler için ilgili dizinleri de oluşturur.

Örnek olarak ; EPLAN alt dizin Company code ile birlikte Parts olarak adlandırılan ana dizini oluşturur.EPLAN, bu kodu kurulum sırasında girilen bilgilerden alır.

Aşağıdaki dizinler başlangıçta diğer bilgilerin yanı sıra varsayılan dizinler olarak oluşturulur ve kurulum sırasında ilgili verilerle doldurulur.

Listelenmiş Önemli Dizinler :

Part :Parça veritabanlarını (Microsoft Access *.mdb formatı) ve  parçaları içeri/dışarı alma için konfigürasyon dosyalarını içerir.

Images: Parts verileri için resimler gibi tüm görüntüleri içerir.

Documents : PDF belgeleri veya Excel tabloları gibi belgeleri içerir

Dxf_Dwg : DXF veya DWG formatında CAD çizimleri içerir

Forms : Tüm formları içerir (kendi sistem ana verileri)

Function Definition : Fonksiyon tanımları için dosyaları içerir

Macros :Pencere makroları (*.ema), sembol makroları (*.ems) sayfa makroları (* .emp) veya  EPLAN Pro Paneli için 3D makrolar gibi tüm makroları içerir.

Mechanical Models :3D modeller gibi mekanik veriler içerir

Plot Frames :Tüm çizim çerçevelerini içerir (kendi sistem ana verileri)

Projects :Projeler için varsayılan dizindir.

Schemes:Önceden yapılandırılmış veya kullanıcı tarafından oluşturulan şemaları içerir, örneğin kişisel filtre veya sıralama ayarları

Scripts :Karşılık gelen “*.cs” veya “*.vb” script dosyalarını içerir.

Symbols :Tüm sembol kütüphanelerini içerir (kendi sistem ana verileri)

Translation:Sözlükleri içerir (Microsoft Access formatında çeviri veritabanları, *.mdb)

Management :Standart, tüm projelerin dahil olduğu  , proje yönetimi ya da database yönetim seçenekleri gibi diğer database yönetimlerini içerir.

Templates :Şablonlar, temel projeler ve değişim projesi için değişim dosyaları içerir (Veri etiketleri)

Xml: XML dosyaları içerir.

Ek olarak, kurulum sırasında EPLAN, orijinal EPLAN yöneticisi ile kendi ana verileriyle sonraki senkronizasyon için bir dizin saklar.Kurulum esnasında rahatlıkla bu dizini seçebilirsiniz.

Bunlar standart EPLAN varsayılan ayarlarıdır.EPLAN kullanıcıları elbette bu dizini ihtiyaca göre değiştirebilirler.Pratik nedenlerle, bu  işlem program yüklenmesinin ardından başlamalı ve proje yönetiminin ilk çalıştırılmasından önce aktif olmalıdır.

Bu dizinler Options/Settings/ User / Management/Directories altında görüntülenebilir ve değiştirilebilir. Burada yararlı bir özellik, ayrı şemaların oluşturulabilmesi ve farklı dizin ayarları için konfigürasyon yapılabilmesidir.

Not: EPLAN Electric P8’i belirli bir dizin yapısında otomatik olarak ayarlamak için satır parametresini uygun bir komutla başlatmak da mümkündür.

Örnek: “J:\EPLANP8x64\Platform\2.5.2\BIN\Eplan.exe” / Variant: “Electric P8” / PathsScheme: OwnSchemeName (prefix ve suffix olmadan).

Farklı sistem ana verileri seçilebilir olup müşteri dizinlerini kullanabilmeyi mümkün kılar.

Düğmeye tıklamak […], EPLAN’ın klasöre gözat alanını görüntüler.

Burada farklı bir dizin seçin veya istenilen depolama alanında bir klasör oluşturmak için ‘Create Folder’ düğmesini kullanın.

Not: Bu değiştirilen ayarlar EPLAN yeniden başlatılıncaya kadar kullanılamayacaktır.

EPLAN P8 NEDİR SONUÇ :

Bugünki yazımızda Eplan P8 Nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Eplan bilindiği üzere son derece yaygın kullanıma sahip bir program olup bu alanla ilgili bir kaynak oluşturma çabası ile umuyorum eksik alanları kapatabiliriz.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.