Elektrot Terminolojisi – Batarya – Elektronik Sıfırdan İleriye Dersleri

ELEKTROT TERMİNOLOJİSİ (BATARYA) NEDİR ?

Elektrot terminolojisi nedir ? Bataryalar için elektrot terminolojisi nedir ? Elektrot terminolojisine göre anot ya da katot neresidir ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Elektrot Terminolojisi (Batarya) Nedir adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

ELEKTROT TERMİNOLOJİSİ NEDİR ?

Bir hücrenin elektrotlarına genellikle anot ve katot denir.

Bu terimler kafa karıştırıcıdır, çünkü elektronlar hücrenin içindeki anota girer ve hücrenin dışında bırakır, elektronlar katoda hücrenin dışından girer ve hücrenin içinde bırakır.

Dolayısıyla, dışarıdan bakarsanız anot bir elektron vericisidir, ancak dahili olarak bakarsanız katot bir elektron vericisidir.

Geleneksel akımın elektronlara zıt yönde aktığı düşünülmektedir ve bu nedenle hücrenin dışında, bu akımın katottan anoda akması ve bu açıdan katodun anottan “daha pozitif” olduğu düşünülebilir.

Bunu hatırlamak için, katottaki t harfini + işareti olarak düşünün, İngilizcesi cathode olduğundan şu şekilde düşünebilirsiniz ->  ca’+’hode.

Daha büyük pillerdeki katot genellikle kırmızıya boyanır veya böyle etiketlenirken, anot siyah veya mavi olarak boyanabilir veya etiketlenebilir.

Yeniden kullanılabilir bir pil yeniden şarj edildiğinde, elektronların akışı tersine döner ve anot ve katot etkili bir şekilde yer değiştirir.

Bunu kabul ederek, şarj edilebilir pil üreticileri daha pozitif terminali anot olarak kabul edebilirler.

Bu, ek bir karışıklık yaratır, yine de karşı tarafa göre “daha ​​negatif” (yani daha düşük bir potansiyelde) olması gereken bir diyotun ucunu tanımlamak için “katot” terimini kullanan elektronik üreticileri tarafından daha da şiddetlenir.

Hata riskini en aza indirmek için pillere atıfta bulunurken “anot” ve “katot” terimlerinden kaçınmak ve negatif ve pozitif terminaller olarak  konuşmak en kolay yoldur.

Biz burada herhangi bir diyot tipinin “daha ​​negatif” ucunu tanımlamak için katodu kullanacağız.

Ki sonuç olarak anotun + katodun ise – olduğunu söyleyebiliriz.

ELEKTROT TERMİNOLOJİSİ NEDİR SONUÇ :

Bugün Elektrot terminolojisi nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı bir yazı olmuştur sizler adına.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.