DOPSoft Nedir , Nasıl Kullanılır |Delta Temel HMI Eğitim

DOPSoft NEDİR ve NASIL KULLANILIR ?

DOPSoft Nedir ? DOPSoft nerelerde kullanılır ? DOPSoft’un kullanım mantığı nedir ? DOPSoft ile ilgili başlangıç yaptığımız bu yazımızda DOPSoft manuelini beraber irdeleyeceğiz.

DOPSoft HMI programlayabilmek ve tasarlayabilmek için kullanılan bir program olup bizler için vazgeçilmez bir araçtır.Delta ürünlerinin HMI serilerine beraber bakalım.

Başlayalım.

DOPSoft’a GİRİŞ 

HMI olarak adlandırılan ve açılımı “Human Machine Interface” olan DOP-B serileri kolay kullanıma sahip yazılım ve yüksek-hızlı donanım ile kullanıcılara stabil ve güçlü bir arayüz sağlar.Screen Editor programı DOP-B serisi HMI’ların program olarak editörüdür.

DOP-B Serisi HMI’ların özellikleri :

Harici Seri Sürücü Destek Kontrolü

Windows Font Desteği

Hızlı başlatma ve Haberleşme Makro

Hızlı USB Yükleme/İndirme

Reçeteler

3 Harici Kontrol Kanalı ile Direk Haberleşme

Çoklu Bağlantı Kontrol Desteği

Simülasyon Fonksiyonları

Off-line simülasyon

On-line simülasyon

USB Host Port Ekipmanı

Yazdırma Fonksiyonu

Çoklu Güvenlik Koruması

Çoklu Dil Desteği

SD Kart ve USB Disk Kullanımı :

SD Kart :

SD Kartlar(SDHC destekler) datayı kaydetmek ve yaymak için kullanılırlar.Desteklenen dosya  formatı FAT32’dir.SD Kart kullanmadan önce FAT32 olarak HMI üzerinden yeniden format atmalısınız.

Yalnızca HMI tarafından formatlanan SD Kartlar , hem HMI hem de Windows OS sistemlerinde çalışmaktadır.(Ek olarak bazı formatlarda  yazma/okuma işlemi yapılsa bile , çeşitli sorunlar veya veri kayıpları vb. meydana gelecektir.)

dopsoft eğitimi

USB Disk :

USB Disk datayı kaydetmek için kullanılır.Aynı zamanda HMI’dan data kopyalamak içinde kullanılır ve formatı FAT32 olmalıdır.USB Disk’i data kaydetmek için kullandığımızda,  önerilen hafıza kapasitesi 2GB’dan az olmalıdır ve kullanıcılar ilk olarak sistem ekranına giriş yapmalıdırlar.Ardından silme/kaldırma işlemlerini yapabilirler.

Bu aşamada dataların USB Disk’e tamamen kaydedildiğine emin olunmalıdır.

2 çeşit USB Disk kaldırma methodu bulunmaktadır  ;

SYS butonuna 3 saniye basılı tuttuğunuzda sistem ayar ekranına girecektir.Ardından kullanıcılar buradan USB Disk kaldır fonksiyonunu seçebilirler.

Ekran üzerinde ilk olarak ‘Depolamayı Kaldır’ butonuna tıklanır.Ayarlar ve compile işlemlerinin tamamlanmasının ardından , bu buton USB Disk’in kaldırmasında kullanılabilir.

Not : USB Disk kaldırma işleminden hemen önce tüm datanın kaydedildiğinden emin olunmalıdır.

Tavsiye Edilen Sistem Gereksinimleri :

CPU : Intel Pentium 4.1 veya üstü

Hafıza : 1GB Ram veya üstü

Hard Disk : 400 mb veya daha üstü

Ekran : 1024 x 768 yüksek full-renk ekran

Yazıcı : Yazıcı Windows 2000/ Windows Xp ile uyumlu olmalıdır

Sistem : Windows 2000 / Windows Xp / Windows Vista / Windows 7

Yeni Bir Proje Oluşturmak İçin ;

Program açıldığında ilk olarak karşınıza File , View , Tools , Option ve Help menüsü çıkacaktır.İlgili simgeye ya da File -> New yolunu izleyerek yeni bir proje oluşturabilirsiniz.New dedikten sonra “Proje İsmini , Ekran İsmini ,Ekran Nosu , HMI tipini , Base Port Kontrol ve Printer “ bilgilerini girerek proje oluşturma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Element Tool Window :

Element Araç Penceresi , çeşitli element ikonlarının seçimini sağlar.Mouse’u kullanarak çalışma alanı içerisinde yeni elementler oluşturabilirsiniz.Ek olarak buradaki elementleri kaydedebilir ya da düzenleyebilirsiniz.

Property Table :

Özellik tablosu her bir elementin özelliklerini ve ayarlarını gösterir.Burada , Ekran ismini, Elementin Durum Seçimini , Ekran Özelliklerini , Arkaplan Rengini , Ekran Açık /Kapalı Makro , Ekran Döngü Makro ve En/Boy bilgilerini düzenleyebilir , görebilirsiniz.

Dahili Hafıza :

Burada seçilebilir 6 çeşit register bulunmaktadır.

$ -> Harici Register

$M -> Kalıcı Harici Register

*$ -> Direk Olmayan Adres Registerı

RCPNO ->  Reçete Sayı Register

RCPG -> Reçete Grup Register

RCP -> Reçete Register

Harici Register $:

Word Girişi : $n (n : 0 – 65535)

Bit Girişi : $n.b (n : 0 – 65535 , b : 0 – 15 )

Delta Dop-b serisi HMI’lar 65536 16-Bit dahili register sağlar ($0.0 – $65535.15)

Not : Enerji kesildikten sonra ayarlanan değerler kalıcı olmaz.

Kalıcı Harici Register (R/W) $M :

Word Girişi : $Mn (n : 0 – 1023)

Bit Girişi : $Mn.b (n : 0 – 1023 , b : 0 – 15 )

Delta Dop-b serisi HMI’lar 1024 16-Bit kalııc dahili register sağlar ($M0 – $M1023.15)

Enerji kesildikten sonra kalıcı harici registerlarda datalar saklanır.Bu sebeple kullanıcılar burada önemli dataları kaydedebilir ve ya saklayabilirler.

Direk Olmayan Adres Registerı (R/W) *$  :

Word Girişi : *$n (n: 0-65535)

Direk olmayan adres registerları alanı , adreslerin depolandığı alanlardır.Kullanıcılar *$n üzerinden adresleri almak zorundadırlar ve böylece ardından bu adreslerdeki depolanmış değerlere erişebilirler.

Örneğin ; eğer $7 =  20 ; $20 = 39 ; *$7 = 39 olur.

Genel Formül : Eğer  $n = m  ve $m = x ise ; *$n = x ( m: 0-65535) olur.

M’in değeri hiçbir zaman 65535’den daha büyük olamaz.

Enerji kesildiğinde bu registerlarda bulunan değerler kaydolmaz.

Reçete Sayı Register ( R/W)  : RCPNO

Bu registerlar reçete data adetleri için kullanılır.Harici bir kontrole ya da HMI’a bir data upload/download edildiğinde , HMI ya da harici kontrol noktası reçeteye data  yazmak ya da okumak için reçete sayı registerlarının ayarlarını kullanır.

Eğer RCPNO 1’e set edildiyse , reçete data numarası da 1. sayı olarak tanımlanır.

Reçete Grup Register ( R/W) : RCPG

Bu registerlar 32-Bit reçete grup için kullanılır.RCPNO’dan farklıdır.RCPG kullanıldığında, sadece reçete sayıları değil , aynı zamanda reçete grupta set edilmelidir.

Kullanıcı 1. Grup’un 1. Datasını  upload/download etmek istediğinde  RCPG 1’e set edilmek zorundadır ve aynı zamanda RCPNO’da 1’e set edilmek zorundadır.

Reçete Register ( R/W) : RCP

Bu registerlar HMI’dan kullanıcı tarafından indirilen reçeteleri kaydetmek için kullanılır.Burada 2 çeşit reçete register bulunmaktadır.

16-Bit Reçete Register :

Bu register  16-Bit(1 Word) boyuta sahiptir.Eğer data depolama alanı harici bir hafıza ise , USB Disk ya da SM kart bağlandığında ,  16-Bit reçete register data alanı 4MB word olacaktır.

Eğer data depolama alanı dahili bir hafıza ise , data alanı 16-Bit reçete register 64K words olacaktır.

32-Bit Reçete Register :

32-Bit için register alanı (2 Word ya da Double Word|DW|).Eğer data depolama alanı harici hafıza ise , USB Disk ya da SM kart bağlandığında , 32-Bit reçete register data alanı 50MB words olacaktır.

Eğer data depolama alanı dahili bir depolama alanı ise , data boşluk alanı HMI’ın özelliğine göre değişkenlik gösterecektir.

Kontrol Blok ve Statü Blok :

Delta DOP serisi HMI’lar ile PLC’nin diğer ürünleri arasında haberleşme kurmak için 2 yol vardır.Buradaki kritik kural, kontrol blok ve statü blok adreslerinin tanımlanmasıdır.

Bu tanımlama için ; Toolbar üzerinde bulunan Options -> Configuration yolu izlenmelidir.

NOT : İstenilen prosedür başladıktan sonra Auto Reset Flag’ları , Control Reset Flaglarını(Bit) otomatik olarak resetleyecektir.Eğer bu alan kontrol edilmediyse , siste kullanıcıdan flagları(bayrakları) resetlemesini isteyecektir.

Kontrol Blok  :

Kontrol blok , HMI’ın PLC kullanılarak kontrol edilmesi yoludur.Registerlara set edilen ayarlar üzerinden , HMI’a bağlanan kontrol noktası HMI için dahili işlemleri bilir.Örneğin ; Ekran Anahtarı , Arkaplan ışığı (On/Off) , flag temizleme , bilgi vb. anlık sistem içerisinde işleyen ve çalışan her türlü bilgiye erişebilir.

Bu register sürekli data blok olup , uzunluğu 0 word’den 8 word’e kadar olabilir.Kullanım amacı ise ; örnek verecek olursak ;

Ekran Numarası Dizayn Register  kullanıldığında , kontrol blok uzunluk olarak 1 ve ya daha üstü olmak zorundadır.

Örnek olarak Dn – Dn+7 (D0-D7) olarak kontrol bloğu oluşturulabilir.HMI için dahili register $ , $n-$n+7 ($15-$22) kontrol bloğu olarak belirlenebilir.

Register Numaraları ;

Screen Number Designation Register (SNIR)  : Ekran Numarası Tayin Register’ı

Control Flag Register (CFR) : Kontrol Bayrağı Register’ı

Curve Control Register (CUCR) : Eğri Kontrol Register’ı

Sampling History Buffer Register (HBSR) : Örneklem Geçmişi Arabelliği Register’ı

Clearing History Buffer Register (HBCR) : Geçmiş Kaydını Silme Register’ı

Recipe Control Register (RECR) : Reçete Kontrol Register’ı

Recipe Number Designation Register (RBIR) : Reçete Numarası Tayin Register’ı

System Control Flag Register  : Sistem Kontrol Bayrağı Register’ı

DOPSoft Nedir Sonuç :

Bugünki yazımızda DOPSoft Nedir adlı içeriğimizle DOPSoft’a giriş yapmış bulunmaktayız.DOPSoft HMI programlayabilmek adına kullandığımız program olup Delta Plc kullanan herkes için günün birinde karşılaşılacak bir programdır.

Ekran programlayabilmek ya da tasarlayabilmek adına kullanacağımız bu program için başlattığımız bu seride DOPSoft’un manuelini parça parça sizlere ileteceğim.

İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.