Delta Plc Örnekler | Delta Plc Programlama Dersleri

DELTA PLC ÖRNEKLER -1

Delta Plc’de Programlama nasıl yapılır ?.WPLSoft programı kullanımı nasıldır ?.Program yazmak için nasıl bir yol izlenmelidir?.Plc programlamak hakkında birçok detayı ve komutu beraber inceleyeceğimiz yazı dizisine başlıyoruz.Ve böylece bugün Delta Plc Örnekler adlı yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Başlayalım.

Delta plc örneklerine başlamadan hemen önce ifade etmek isterim ki , kumanda devreleri mantığı ile plc içerisinde kullanılan ladder mantığı hemen hemen aynı olduğundan , temel elektronik bilgilerinizi güncel ve iyi bir seviyede tutmanız plc programlamak adına sizlere fayda sağlayacaktır.

Çünkü otomasyon denildiğinde plc programı yazmanın ötesinde HMI , elektrik şeması , ürün seçimleri , endüstriyel haberleşmeler vb. birden fazla alanı kapsayan ve her birisi de kendi içerisinde farklılıklara sahip birçok alan bulunmaktadır.

Yaklaşık 130’dan fazla örnek olan ve güncel tutulan örnekler sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz -> TIKLA

DELTA PLC ÖRNEK PROGRAM -1

Not ; bu programı örnekler sayfası içerisinde bulabilirsiniz .. Saygılarımla

Bir konveyör hattı düşünelim.Bu hat üzerinde şişeler dik olarak ilerlemektedir ve paketlenmektedir.Burada devrilen şişe olursa , sistem onu ayırmaktadır.Görevimiz devrilen şişeleri farkedip onu konveyör hattının dışına itmektir.

Burada resimde de görüldüğü üzere iki adet kontak ve bir adet çıkış kullanılmıştır.Şişelerin dik ya da devrik olması durumuna yorum getirdiğimizde ihtiyacımız olan şeyin iki adet kontak yani sensör olduğu görülmektedir.

delta plc örnekler ve örnek programlar

Eğer her iki sensörden alınan bilgi ‘on’ ise sistem çıkış vermeyecektir ve tüm şişeleri dik olarak algılayacaktır.Eğer X1 sensörü  ‘off’ ise sistem çıkış verecektir ve devrik şişeyi algılayarak onu konveyör hattının dışına itecektir.

WPLSoft Programında programın ladder diyagram üzerinde çizilmiş haline beraber bakalım ;

PLC ÖRNEKLER SONUÇ :

Delta Plc’ye dair örnekler yazı dizimizin ilk paylaşımını hazırlamış bulunmaktayız.Bu şekilde birçok örnekle beraber bakış açımızı geliştirip , beraber öğrenmeyi amaçladığımız bu yazı dizilerinde aradığınız birçok bilgiye ulaşmanız dileğiyle.İyi çalışmalar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.