Delta Plc Örnekler -2 |Delta Plc Programlama Dersleri

DELTA PLC ÖRNEK PROGRAMLAR -2

Delta Plc’de Programlama nasıl yapılır ? Delta Plc ile uygulama nasıl yapılır ?.Uygulama yapmanın mantığı nedir ?.WPLSoft programında Delta Plc örnek programlarda ladder diyagram nasıl kullanıldı ?.Bu sorular dahil kafanıza takılan birçok soruya çözüm bulabileceğiniz örneklerle yazı dizimize devam ediyoruz.

İlk örneğimiz Arızalı(Bozuk yapıda) Ürün Algılama Programı , ikinci örneğimiz ise Sıralı ve Gecikmeli Çalışan 3 Motor Çalıştırma Programıdır.

Her iki örneğin mantığı ve açıklamaları Pdf dosyaları halinde sayfanın en altından indirilebileceği gibi yanısıra WPLSoft programında programlanmış olarak rar dosyası içinden programa erişilebilecektir.

Yaklaşık 130’dan fazla örnek olan ve güncel tutulan örnekler sayfasına şu linkten ulaşabilirsiniz -> TIKLA

delta plc programlama örnekleri

ARIZALI ÜRÜN ALGILAMA PROGRAMI

Bu programda konveyör hattı üzerinde ilerleyen şişeler bulunmaktadır.Bu şişelerden boyut olarak uzun olanları sistemden uzaklaştırılacak ve geridönüşüm kutusunda toplanacaktır.Bu sistemin otomasyonu yapılmak istenmektedir.Nasıl bir yol izlemeliyiz ?.

Burada fotoelektrik sensörler ve elektromanyetik bir valfe ihtiyaç duyarız.Sistem üzerindeki akışı izlemeli ve arızalı(bozuk) bir ürün varsa bunu valfe bildirmeli ve valf o şişe geldiğinde onu sistemin dışına itmelidir.

İtme işleminin ardından sistem kendisini resetlemeli ve aktif olarak akışa devam etmelidir.Burada ‘SFTL’ komutu kullanarak bit kaydırma komutunu kullandık.Bu komutu kullanmamızın amacı ise arızalı(bozuk) şişe tespit edildikten sonra kaç adım sonra valfin önüne gelecek ise o kadar bit kaydırma işlemi yaparak bozuk şişe geldiği anda valfi aktif hale getirmek için kullanılmıştır.

Programın Pdf Dosyasını ve WPLSoftta yazılmış halini sayfanın alt kısmından indirebilirsiniz.

SIRALI VE GECİKMELİ 3 MOTOR ÇALIŞTIRMA PROGRAMI

Bu programda 3 adet motor kullanılacaktır.Bu motorlar yağ pompalama motoru , Ana motor ve Yardımcı motordur.Sistem ise şu şekilde çalışacaktır ;

 • Start tuşuna basıldığında ‘Yağ Pompalama Motoru’ hemen aktif hale gelecektir.
 • sn sonra ‘Ana Motor’ aktif hale gelecektir.
 • sn sonra ise ‘Yardımcı Motor’ aktif hale gelecektir.
 • Eğer kullanıcı ‘Stop’ tuşuna basarsa tüm motorlar hemen duracaktır.

Bu sistem üzerinde herhangi bir sensör ya da valf vb. ihtiyaç duymayız.İlgili çıkışların aktif olması için program içerisinde Timer(Zamanlayıcı) kullanırız ve belirlenen zamanları ayarlayarak sıralı olarak tüm motorların aktif hale gelmesini sağlarız.Nasıl bir yol izlemeliyiz ?.

DELTA PLC ÖRNEKLER -2 SONUÇ:

Delta Plc Örnekler yazı dizimize yeni bir yazıyla devam ettik.Sizlere en fazla fayda sağlayacak içerik ve örneklerle karşınızda olmaya çalışıyoruz.Delta Plc konusunda ya da diğer Plc’ler de dahil , örnekler üzerinden algılarımızı açarak ilerlemek bizlere fayda sağlayacaktır.Bu konuda ilerleyen zamanlarda sizlerin karşısına daha fazla örnekler içeren içeriklerle gelmek niyetindeyiz.İyi çalışmalar.

Delta Plc Örnekler -2 |Delta Plc Programlama Dersleri” ile ilgili 9 görüş

  1. Mustafa AYDIN Yazının yazarı

   Teşekkürler SEYHAN Bey ,

   Delta Plc Örnekler Sayfasını güncel tutmaya çalışarak birden fazla yönde örnek program paylaşma gayretindeyiz.

   İyi çalışmalar

 1. Osman

  Mustafa Bey sitenizi yeni gördüm elinize sağlık çok güzel bir proje hazırlamışsınız ancak örnekleri wpl değilde ispsoft üzerinde yapsanız çok az bilgi bulabiliyoruz hakkında

  1. Mustafa AYDIN Yazının yazarı

   Merhabalar Osman Bey ;

   Yorumunuz için öncelikle teşekkür ederim.
   ISPSoft’a dair çalışma yapıp en kısa sürede güncellemeye çalışacağım.

   İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.