DANFOSS VLT Micro Drive FC 51 Hataları ve Çözümleri

DANFOSS VLT MICRO DRIVE FC 51 ARIZALARI VE ÇÖZÜMÜ

Danfoss Vlt Micro Drive FC 51 Arızaları nedir ?.Danfoss Vlt Micro Drive FC 51 arızaları nasıl çözülür ?.Teknik İngilizce kelimelerin Türkçe karşılıkları nedir ?.Bugün ki yazımızda bu temel soruları inceleyip , Danfoss VLT Micro Drive FC 51 sürücüsü ile ilgili karşınıza çıkabilecek her türlü hataya karşı , sorunu hızla anlayabilmek ve çözüm üretebilmek adına ilgili bilgileri hem İngilizce hem de Türkçe olarak beraber inceleyelim.

Başlayalım.

DANFOSS VLT Micro Drive FC 51 HATALAR

Troubleshooting  (Sorun Giderme) ;

W2 ) Live Zero Error ( Yüklü Sıfır Hatası ) : Bu hatanın nedeni , terminal 53 veya 60’taki ayarlanan değerin %50’sinden daha az değerde olmasıdır.

6 -10 Terminal 53 parametresi düşük voltaj

6 -12 Terminal 53 parametresi düşük akım

6 -22 Terminal 54 parametresi düşük akım

W4 ) Main Phase Loss ( Şebeke Faz Kaybı ) : Bu hatanın nedeni , besleme tarafından gelen fazın eksik olması ya da yüksek olması dolayısıyla oluşan faz dengesizliğidir.Besleme voltajını kontrol etmelisiniz

W7 ) DC Over Voltage ( Dc Aşırı Voltaj ) : Bu hatanın nedeni , ara devre voltajının sınırı aşıyor olmasıdır.

W8 ) DC Under Voltage ( Dc Düşük Voltaj ) : Bu hatanın nedeni , ara devre voltajının ‘alt limit olan düşük voltaj uyarısı’ sınırının altına düşmesidir.

W9 ) Inverter Overload ( İnvertör ya da çevirici Aşırı yük ) : Bu hatanın nedeni , uzun süreli %100’ün üzerinde fazla yük olması

W10 ) Motor ETR Overtemperature ( Motor ETR Aşırı Sıcaklık ) : Bu hatanın nedeni , motorun uzun süreli aşırı yükte kalması dolayısıyla aşırı ısınmış olmasıdır.

W11 ) Motor Thermistor Overtemperature ( Motor Termistörü Aşırı Sıcaklığı ) : Bu hatanın nedeni , termistörün bağlantısının kesilmiş olması ya da termistörün kesilmiş olmasıdır.

Danfoss vlt micro drive fc 51 hatalar ve çözümleri

W12 ) Torque Limit ( Tork sınırı ) : Bu hatanın nedeni , torkun (4-16) Tork Limit Motor Modu ve ya (4-17) Tork Limit Jeneratör Modu parametrelerinde belirtilen değeri aşıyor olması

W13 ) Overcurrent ( Aşırı Akım ) : Bu hatanın nedeni , invertörün max akım limitinin aşılması anlamına gelir

W14 ) Ground Fault ( Toprak Hatası ) : Bu hatanın nedeni , çıkış fazlarından toprağa deşarj olma durumudur

W16 ) Short Circuit ( Kısa Devre ) : Bu hatanın nedeni , motorda ve ya motor terminallerinde meydana gelen kısa devrenin sonucudur.

W17 ) Control Word Time-out ( Kontrol Sözcüğü Zaman Aşımı ) : Bu hatanın nedeni , frekans dönüştürücü ile haberleşme yapılamadığında ya da iletişim kurulamadığında meydana gelir.

W25 ) Brake Resistor Short-Circuit ( Fren Direncinde Kısa Devre ) : Bu hatanın nedeni , fren rezistörü kısa devreli ve bu nedenle fren işlevinin bağlantısı kesilmiş olmasıdır.

W27 ) Brake Chopper Short-Circuit ( Fren Kesicide Kısa Devre ) : Bu hatanın nedeni , fren transistörü kısa devreli ve bu nedenle fren işlevinin bağlantısı kesilmiş olmasıdır.

W28 ) Brake Check (Fren Denetimi ) : Bu hatanın nedeni , fren rezistörünün bağlı olmamasıdır.

W29 ) Power Board Over Temp ( Güç Panosu Aşırı Sıcak ) : Bu hatanın nedeni , ısı alıcısının devreden çıkması sıcaklığına ulaşılmış olmasıdır.

W30-31-32 ) Motor Phase U or V or W Missing ( U ya da V ya da W Motor Fazlarından birinin eksik olması ) : Bu hatanın nedeni , motor uçlarından gelen fazlardan birinin gelmiyor olmasındandır.

W38 ) Internal Fault ( İç Arızası ) : Bu hatanın nedeni , sürücü ya da kontrol kartında meydana gelen teknik hatadan dolayı çıkmaktadır.Bu bir kondansatörün şişmesi , direncin kısa devre olması ya da diyotun açık devre olması vb. durumlar nedeniyle meydana gelebilir.

W44 ) Ground Fault ( Toprak Arızası ) : Bu hatanın nedeni , çıkış fazlarından toprağa deşarj olması durumudur.

W47 ) Control Voltage Fault ( Kontrol Voltaj Arızası ) : Bu hatanın nedeni , 24 V DC voltajının aşırı yüklenmiş olabilmesi durumudur.

W51 ) AMA Check Unom And Inom ( AMA Unom ve Inom değerli kontrolü ) : Bu hatanın nedeni , motor voltaj veya akımı için belirlenmiş olan parametre ayarlarının yanlışlığından meydana gelir.

W52 ) AMA Low Inom ( AMA Düşük Inom ) : Bu hatanın nedeni , motor akımının çok düşük olmasıdır.Kontrol etmelisiniz.

W59 ) Current Limit ( Akım Sınırı ) : Bu hatanın nedeni , frekans dönüştürücüde oluşan aşırı yükten dolayıdır.

W63 ) Mechanical Brake Low ( Mekanik Fren Düşük ) : Bu hatanın nedeni ,motor akımının ‘Başlatma gecikmesi süresi ’ penceresinde ‘Fren Ayırma akımını’ geçememesidir.

W80 ) Frequency Converter Initialised to Default Value ( Sürücü Varsayılan Değere Ayarlandı ) : Bu hatanın nedeni , tüm parametre ayarları varsayılan değerlere getirildi anlamına gelir.

W84 ) The Connection Between Frequency Converter and LCP is Lost ( Sürücü ve LCP arasında ki bağlantı kesildi ) : Bu hatanın nedeni , LCP ve frekans dönüştürücü arasındaki bağlantının olmamasındandır.

W85 ) Key Disabled ( Düğme Devre Dışı ) : Bu hatanın nedeni , 0-4* LCP parametrelerinden düzeltilebilir.

W86 ) Copy Fail ( Kopyalanamadı ) : Bu hatanın nedeni , Frekans dönüştürücü ile LCP arasında meydana gelen kopyalama olayında ortaya çıkan hatadır.

W87 ) LCP Data Invalid ( LCP verisi geçersiz ) : Bu hatanın nedeni , LCP’de ki verinin yanlış olması ya da yüklenmemiş olmasıdır.

W89 ) Parameter Read Only ( Parametre Salt Okunur ) : Bu hatanın nedeni , salt okunabilir olan parametreye yazma işlemi yapılmaya çalışılırsa olur.

Danfoss Genel Teknik Veriler :

Danfoss Vlt Micro Drive FC 51 aşırı yüke karşı koruma sağlıyor olup , elektronik termal motor koruması sağlar.

Bu invertör ısıyı izler ve aşırı ısınması durumunda alarm verir.

Frekans dönüştürücüsü motor uçlarının kısa devre olmasına karşı koruma sağlar.

Eğer fazlardan biri gelmiyorsa , invertör arıza verir.

Bu invertör motor uçlarındaki toprak arızalarına karşı korumalıdır.

DANFOSS VLT MICRO DRIVE FC 51 SONUÇ  :

Bugün ki yazımızda Danfoss VLT Micro Drive FC 51 invertörü hakkında temel hata kodlarını ve çözümlerini inceledik.Bir sonraki yazımızda ise temel parametreleri hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Bu paylaşım sizlerin İngilizce terimler karşısında kolaylıkla ulaşabileceğiniz bir çeviri aracı olmasının yanı sıra karşılaştığınız problemlerin  çözümü konusunda kendi kılavuzunda yer alan bilgilerden istifade edilerek hazırlanmıştır.

İyi Çalışmalar

DANFOSS VLT Micro Drive FC 51 Hataları ve Çözümleri” ile ilgili 5 görüş

  1. Mustafa AYDIN Yazının yazarı

   Merhabalar ;

   Arıza meydana geldiğinde , Off Reset tuşu ile resetleyebilirsiniz.

   Bu tuş çalışıyor mu kontrol eder misiniz ?
   İyi çalışmalar

 1. Barış

  Danfoss FC280 sürücü safe tork off yapıyor. Acile basınca A68 hatası veriyor. Resetleyince sürücü çalışmaya devam ediyor ancak ekranda A68 hatası gitmiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.