C Programlama Örneklerle Öğren -8

C PROGRAMLAMA DİLİ – POINTERS

C programlama dili pointers nedir ? C dilinde pointerlar nasıl kullanılır ? C pointer örnekleri nasıl çalışır ? C dilinde pointerlar program döngüsünde ne işe yarar ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız C Programlama Örneklerle Öğren serisi 8. yazısı olan pointerlar adlı yazımızı sizlerle paylaşıyoruz.

Başlayalım.

C PROGRAMLAMA ÖĞREN 8 – Pointers

Pointerlar , işaretçiler olarakta düşünülebilir.Yani pointer kullandığımızda birşeyi işaret ediyor ya da birşeyi ifade ediyoruz anlamındadır.

Pointer bir değişkendir ve diğer bir değişkenin değerini tutar.

Pointerlar ile ilgili basitçe bir örnek kod paylaşımına beraber bakalım.

Yukardaki kod bloğunda görebileceğimiz üzere integer olarak bir num değişkeni tanımlanmış olup bu değişkene 2 değeri atanmıştır.

Ardından *p ile bir pointer tanımlaması yapılmıştır.

Hemen akabinde ise num değişkeninin değeri p yani pointer değişkenine atanmıştır.

C dili pointer kullanımı
C dili pointer kullanım

Ardından bu değerler printf fonksiyonları ile ekrana yazdırılmıştır.

Yukarda bulunan kod bloklarını Code Block programına yapıştırarak program çıktılarını kontrol edin ve bazı koşulları değiştirerek tekrar deneyin.

Bu yazımızla C programlama örnekler öğren serisinin sonuna geldik.Daha fazla konu içeriği ve aynı zamanda örnek ilerleyen süreçte paylaşılacaktır ancak C diline merak salmış ve öğrenmek isteyen herkes adına bir yol gösterici olması dileğiyle yazılmış ve paylaşılmış olan bu yazı dizisi umuyorum sizler adına faydalı olacaktır.

Yine derstagram akademi websayfası üzerinden c dili ile ilgili kategorilere göz atabilir ve diğer yazı serilerine bakabilirsiniz.

İndirilebilir birçok örnek kod bloğunu da yine burada görebilirsiniz.

C PROGRAMLAMA ÖRNEKLERLE ÖĞREN -8 SONUÇ

programlama örneklerle öğren -8 adlı yazımızın sonuna geldik.Umuyorum sizler için faydalı bir yazı olmuştur.Bizi takipte kalın,

İyi çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.