Batarya Nasıl Kullanılmalı – Elektronik Sıfırdan İleriye Serisi

BATARYA NASIL KULLANILIR ?

Batarya nasıl kullanılır ? Batarya seçim ve kullanımında nelere dikkat edilmelidir? Bataryalar devrede nasıl seçilmelidir? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Batarya Nasıl Kullanılır adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

BATARYA KULLANIMI

Bir devreye güç vermek için bir pil seçerken, dikkat edilmesi gereken hususlar, amaçlanan raf ömrünü, maksimum ve tipik akım tüketimini ve pil ağırlığını içerir.

Bir pilin amper-saat değeri, uygunluğunu belirlemek için bir kılavuz olarak kullanılabilir.

100mA veya daha az bir amper değeri uygulayan 5V devreleri için akım LM7805 gibi bir voltaj regülatöründen akarken, 9V pil veya seri olarak altı adet 1.5V pil kullanmak yaygındır.

Voltaj regülatörünün çalışması için enerjiye ihtiyaç duyduğunu ve bu nedenle ısı olarak dağıtılacak bir voltaj düşüşü uyguladığını unutmayın.

Minimum düşüş, kullanılan regülatörün türüne bağlı olarak değişecektir.

Piller veya hücreler seri veya paralel olarak kullanılabilir.

Seri olarak, hücre zincirinin toplam voltajı, bireysel voltajlarının toplanmasıyla bulunurken, amper-saat değerleri, tüm hücrelerin aynı olduğu varsayılarak, tek bir hücre için olduğu gibi kalır.

batarya nasıl çalışır

Paralel olarak bağlandığında, hücrelerin toplam voltajı tek bir hücreyle aynı kalır, birleşik amper-saat değeri, tüm pillerin aynı olduğu varsayılarak, bireysel amper-saat değerlerini toplayarak bulunur.

Açık taşınabilirlik avantajlarına ek olarak, pillerin genellikle hassas bileşenlerin yanlış davranmasına neden olabilecek güç artışlarından ve gürültüden arındırılmış olma avantajı vardır.

Sonuç olarak, düzleştirme ihtiyacı sadece devredeki diğer bileşenler tarafından yaratılan olası gürültüye bağlı olacaktır.

Motorlar veya diğer endüktif yükler, çalışmaya başladıktan sonra kullandıkları akımın 6 katı kadar olabilen bir başlangıç ​​dalgalanması yaşarlar, bu oranlarda bir akım çekerler.

Bu dalgalanmaya pil kullandığınız bir devre üzerinde, zarar vermeden tolere edecek bir pil seçilmelidir.

Yangın riski nedeniyle, Amerika Birleşik Devletleri havayolu düzenlemeleri, taşıma esnasında ya da bagajlar için ,herhangi bir elektronik cihazdaki lityum iyon pillerin amper-saat kapasitesini sınırlar.

Bir cihaz yolcu bagajı olarak sık sık taşınıyorsa (örneğin, acil tıbbi ekipman), NiMH piller tercih edilir.

BATARYA NASIL KULLANILIR SONUÇ :

Bugün Batarya Nasıl Kullanılır adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı bir yazı olmuştur sizler adına.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.