Elektropnömatik Dersleri -1 | Pnömatik Eğitimi

ELEKTROPNÖMATİK DERSLERİ -1

Pnömatik nedir ve nerelerde kullanılır ? Elektropnömatik nedir ve nasıl çalışır ? Elektropnömatik elemanları nedir ? Bu ve benzeri sorulara yanıt aradığımız Pnömatik ve Elektropnömatik Dersleri -1 adlı yazımızla karşınızdayız.

Başlayalım.

ELEKTROPNÖMATİK -1

Üretim tesislerinde basınçlı hava o kadar yaygın kullanılır ki elektrik, doğal gaz ve sudan sonra genellikle dördüncü kuruluş olarak kabul edilir.

Ancak elektriğe kıyasla, basınçlı hava daha pahalıdır, peki fabrika otomasyon sistemlerini çalıştırmak için neden bu kadar yaygın olarak kullanılıyor?

Bunun başlıca nedenleri, daha düşük ön bakım ve bakım maliyetleridir; bu, pnömatikleri mekanik hareketi gerçekleştirmek için en popüler ve uygun maliyetli seçenek haline getirmek için birleştirir. Pnömatiklerin sadeliğini ve güvenilirliği oldukça güçlüdür.

Doğrusal Enerji İletim Seçenekleri

Doğrusal güç aktarımı tipik olarak sıvı ile yapılır (pnömatik hava veya yağ ile hidrolik) veya elektrik gücü ile de yapılmaktadır.

Elektrik güç sistemlerinde, kayışlar, kasnaklar, zincirler, zincir dişlileri ve kavramalar gibi elektromekanik cihazlar, dönme hareketini motorlardan doğrusal kuvvete dönüştürür.

Başlıca istisna, çok hafif yükleri taşımak için kullanılan nispeten pahalı bir özel teknoloji olan lineer motorlardır.

Her ne kadar çoğu satıcı kendi tercih ettiği rakip teknolojiyi desteklese de, güç aktarımı seçimi uygulamaya bağlıdır.

Daha büyük makinelerin güç iletim teknolojilerinin üçünün de aynı anda kullanımda olması nadir değildir.Ancak diğer birçok makine, diğer güç yöntemlerine göre bazı avantajlar nedeniyle sadece pnömatik kullanmaktadır.

Pnömatik sistemler, hidrolik ve elektrikli sistemlerden daha basittir; bu da önceden maliyetlerde ve bakımda avantaj sağlar.

Akışkan gücü sistemleri, basit pnömatik ve hidrolik silindirler ve aktüatörler ile doğrusal hareket üretir.

Elektriği doğrusal güce dönüştürmek çoğu zaman motorun dönüşünü dönüştürmek için bir veya daha fazla mekanik cihaz gerektirir.

Pnömatik ve hidrolik güç aktarma yöntemleri tipik olarak daha küçük bir alanda daha fazla güç üretir, bu nedenle bir ürünü belirli işleme ve diğer uygulamalarda tutmak için gereken yüksek gereken sıkıştırma veya konumlandırma kuvvetini sağlamak için küçük pnömatik silindirler kullanılabilir.

Bu gücün kontrolü genellikle pnömatik ve hidrolik sistemlerde elektrik sistemlerine göre daha kolaydır.Basit bir vana, regülatör ve akış kontrolleri gibi genellikle silindir yönünü, hızını ve kuvvetini kontrol etmek için gerekli olanlardır.

Bir elektrikli aktüatör genellikle daha karmaşık otomasyon sistemi programlaması ile birlikte bir elektronik kontrolöre, çoklu I/O noktalarına, iletişim kablolarına ve muhtemelen enkoder geri bildirimine ihtiyaç duyar.

Bir pnömatik aktüatör tipik olarak, sert bir durma, yastıklama veya şok kullanılarak ayarlanan çok tekrarlanabilir iki hareket sonu pozisyonuna sahiptir.

Elektrikli aktüatörler ayrıca çok tekrarlanabilir ve çoklu durma pozisyonlarıyla kolayca tasarlanabilir.

Elektronik alanındaki yeni gelişmelerle, elektrik olabildiğince kesin olmasa da, çoklu durma konumlarının pnömatik kontrolü de artık mümkün.

Strok sonu veya çoklu stop pozisyonları olsun, hem pnömatik hem de elektrikli aktüatörler istenen pozisyona yüksek hızlarda ulaşabilirler.

“Pnömatik donanım tasarımı için daha basittir ve satın alınması ve kurulması daha ucuzdur.”

Kompresörün çalışması elektrikle karşılaştırıldığında ek maliyetlere sahip olabilir, ancak çoğu tesiste temiz kuru havanın bulunduğu açıktır ve yaygın bir durumdur.

Ek olarak, pnömatik komponentler genellikle, bir elektrikli aktüatör yerine tek başına değiştirilmeden, contaların değiştirilmesinde olduğu gibi en düşük bakım maliyetlerine veya bu konuda tam bir silindirin hizmetine göre daha ucuz olan bir maliyete sahiptir.

Gürültü, sıvı güç cihazlarıyla daha az kaygıya sebep olmaktadır.

Tasarımlar yıllar geçtikçe gelişti ve büyük ölçüde kademeli tahrikli elektrikli aktüatör ile aynı seviyeye düşürüldü.

Kompresörlerin tasarımlarındaki ve verimliliğindeki yeni gelişmeler ve bir üretim tesisinde temiz kuru havanın standart kullanımı ve dağıtımı, pnömatikleri endüstriyel otomatik makineler için iyi bir seçim haline getirmektedir.

Pnömatik elektropnömatik dersleri

Pnömatik için İyi Bir Uygulama

Pnömatik güç aktarma yöntemleri genellikle endüstriyel makinelerde parçaları ve takımları hareket ettirmenin en iyi yoludur.

Bu pnömatik sistemler sıkma, kavrama, konumlandırma, kaldırma, presleme, kaydırma, sıralama ve istifleme gibi otomatik ekipmanlarda sayısız görevi yerine getirir.

Her biri daha hassas konumlandırma için kapalı devre kontrolü içerebilen bazı uyarlanabilir kullanımlar; germe, basma, etiketleme, kabartma, sıkma ve kesme.

Yatay ve dikey hareket ve bir kıskaç ile denenmiş ve gerçek toplama ve yerleştirme yöntemi muhtemelen en yaygın kullanım alanlarından biridir pnömatik.

Sıkma veya parça konumlandırma fonksiyonları da pnömatik ile birlikte yaygın bir şekilde uygulanır.

Takımın hareket etmesi gerekiyorsa, bir parça tutulması veya bir kuvvet veya gerginlik uygulanması gerekiyorsa, pnömatik sistemler muhtemelen bir çözüm sağlayabilir.

Temel Pnömatik Donanım

Tüm pnömatik sistemler belirli temel bileşenlere sahip olacaktır. Birincisi bir kompresör, daha sonra ürettiği temiz ve kuru havayı dağıtan bir sistemdir.

Otomatik makinelerde yaygın pnömatik bileşenler şunlardır:

• hava hazırlama sistemi (kapatma / kilitleme, kombinasyon filtre / regülatör, yumuşak marş)

• kontrol vanaları ve manifoldları (manuel, hava pilotu, solenoid kumandalı)

• hava tüpleri ve aktüatörler

• boru ve hortumlar

• basmalı bağlantı

• silindir konum sensörü

• ayrık basınç şalteri

• özel bileşenler ve aksesuarlar

Çoğu tesis bir tesis hava beslemesine sahip olduğundan, makine pnömatik sistemi tesisin kurduğu hava hazırlama ünitesi ile başlar.

Hava hazırlama sistemi manuel ve kilitlenebilir bir kapatma vanası, filtre, su tutucu ve basınç regülatörü içermelidir.

Elektrikle çalışan yumuşak bir çalıştırmanın, acil durdurma, koruma açıklığı veya benzeri güvenlik olayları sırasında havayı alması da düşünülebilir.

Hava hazırlama sistemi ayrıca bir yağlayıcı da içerebilir, ancak pnömatik döner aletler kullanılmadığı sürece genellikle gerekli değildir.

Hava hazırlama sistemi tipik olarak manuel, havayla çalıştırılan ve solenoidle çalıştırılan kontrolü içerebilen valfleri veya valf manifoldunu besler

Hava beslemesini kapatıp açmak için valfler vardır ve  bu valfler kontrol havasını çeşitli pnömatik silindirlere ve güç aktarımının gerçekleştiği aktüatörlere besler.

Pnömatik silindir konum sensörleri ve basınç şalterleri pnömatik sistemlerde yaygın bir bileşendir.

Ayrıca akış kontrolleri, hızlı egzoz valfleri, el valfleri, çek valfler, hat içi basınç regülatörleri, göstergeler ve göstergeler gibi çok çeşitli özel pnömatik bileşenler de vardır.

Başlarken ;

Pnömatik sistemlerde, biraz tahminle işleri götürebilirsiniz, ancak uygulamayı anladığınızdan emin olun.Ne kadar güce ihtiyacınız var?

Ne kadar hızlı hareket etmen gerekiyor?

Pnömatik güç aktarımıyla, hareket ettirilecek olan kütlenin hız ve ivme profili ile birlikte tanımlanması önemlidir.

Parçaya veya takımlara aktarılacak gerekli güç de belirtilmelidir.

Bu bilgi ve montaj kararları ile silindirler, borular ve vanalar belirtilebilir.

Sunulan son derece doğru ve programlanabilir hareket konumlandırma gerekmedikçe, Pnömatik elektrik sistemleri veya hidrolikler tarafından sağlanan çok yüksek güç seviyeleri ile birçok uygulamada en iyi seçimdir.

Ancak çoğu durumda, pnömatik, basit, güvenilir ve uygun maliyetli bir çözüm sağlayabilir.

ELEKTROPNÖMATİK DERSLERİ -1 SONUÇ :

Bugün Pnömatik ve Elektropnömatik Dersleri -1 adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Umuyorum faydalı birtakım bilgiler edinmişsinizdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.