AC Sinyalin RMS Değeri Nedir ? | Temel Elektronik Dersleri

AC SİNYAL RMS DEĞERİ NEDİR ? 

AC Sinyalin RMS Değeri nedir ? RMS değer nedir ? RMS değer nasıl hesaplanır ? RMS değer nasıl ölçülür ? Bu ve benzeri sorulara cevap aradığımız AC Sinyalin RMS Değeri adlı yazımızla karşınızdayız.Temel elektronik serisine hızla devam ediyorken , bu yazı ile de kendimize yine faydalı bilgiler katabileceğimizi umuyorum.

Başlayalım.

AC SİNYAL RMS DEĞERİ

AC sistemlerde rms değerleri neden kullanılır? Ortalama ve rms değeri ne anlama geliyor? Neden AC sistemlerinin tüm derecelendirmeleri rms içinde ortalama değerde değil? Rms ve ortalama değer arasındaki fark nedir?

Bunlar AC devreleri ile uğraşırken her zaman aklımıza gelen sorulardır.

Diyelim ki, basit bir DC devresine sahibiz ve bunu bir AC devresinde aynısını yapmak istiyoruz.Şu anda bir AC besleme gerilimi olan besleme gerilimi haricinde herşeyi aldık diyelim.

Şimdi, bu soruda, AC besleme voltajının değeri olmalıdır ki biz böylece devremizi DC ile aynı şekilde çalıştırabilelim.

DC devresinde bulunan aynı AC besleme voltajı değerini (AC Vpeak = 10 volt) verelim.Bunu yaparak , AC voltaj sinyalinin sabit DC voltajının tüm alanını nasıl kapladığını bir yarım döngü için görebiliriz.

Bu da AC sinyalimizin bizim DC kaynağımız ile aynı miktarda güç sağlayamayacağı anlamına gelir.

Yani aynı alanı kaplamak için AC voltajını arttırmalı ve aynı miktarda güç sağlayıp sağlamadığını görmeliyiz.

DC besleme voltajının Vpeak (π / 2) değerine kadar olan tepe gerilimini AC ile DC’nin tüm alanını kapsayabileceğimizi  biliyoruz.AC voltaj sinyali DC voltaj sinyalini tam olarak temsil ettiğinde, o zaman DC sinyalinin değeri AC sinyalinin ortalama değeri olarak adlandırılır.

Şimdi AC voltajımız aynı miktarda güç sağlamalıdır.Ancak, beslemeyi açtığımızda şaşırtıcı bir sonuçla karşılaşıyoruz çünkü  AC voltajının DC’den daha fazla güç sağladığını görürüz.

Çünkü ortalama bir AC değeri aynı miktarda şarj sağlar ancak aynı miktarda güç beslemez.Yani, AC besleme tedarikinde aynı miktarda güç almak için AC besleme voltajımızı azaltmalıyız.

Vpeak tepe gerilimini √2 kat DC gerilime kadar azaltarak, her iki devrede de aynı miktarda güç aktığını bulduk.AC voltaj sinyali DC’de olduğu gibi aynı miktarda güç sağladığında, o zaman DC voltajının değeri kök ortalama karesi veya AC rms değeri olarak adlandırılır.

Bu gücü sağlamak için ne kadar elektron gerektiğine bakılmaksızın, devrelerimizden ne kadar güç aktığından endişe duyuyoruz ve bu nedenle AC sistemindeki her yerde ortalama değer yerine her zaman AC beslemesinin rms değerini kullanıyoruz ki bu sebeple rms değeri kullanılması yaygındır.

Temel rms değeri hesaplama

RMS” terimi “Kök-Ortalama-Kare” anlamına gelir. Çoğu kitap bunu “eşdeğer bir DC gücü ile aynı ısıtma etkisini üreten AC gücünün miktarı” veya bu satırlar boyunca benzer bir şey olarak tanımlar, ancak bir RMS değeri bundan daha fazlasıdır.

RMS değeri anlık değerlerin kare fonksiyonunun ortalama (ortalama) değerinin kareköküdür. Bir RMS değerini tanımlamak için kullanılan semboller, VRMS veya IRMS’dir.

RMS, sadece, zamanla değişen sinüzoidal voltajlar, akımlar veya karmaşık dalga formları, zaman içindeki dalga biçimi değişikliklerinin büyüklüğü anlamına gelir ve DC devre analizinde kullanılmaz veya hesaplamaların büyüklüğü her zaman sabittir.

Eşdeğer bir DC devresi olarak belirli bir yüke aynı elektrik gücünü besleyen alternatif sinüzoidal dalga formunun eşdeğer RMS voltaj değerini karşılaştırmak için kullanıldığında, RMS değeri “etkin değer” olarak adlandırılır ve genel olarak şu şekilde sunulur: Veff veya Ieff.

Diğer bir deyişle, etkili değer, zamanla değişen bir sinüzoidal dalga formunun, aynı gücü üretme yeteneği açısından, ne kadar volt veya amper DC’ye eşit olduğunu gösteren eşdeğer bir DC değeridir.

Örneğin, Birleşik Krallık’taki yerel şebeke tedariği 240Vac’dir. Bu değerin “240 Volt rms” değerinin etkili olduğunu belirtiyor olması beklenir.Bu, bir İngiltere evinin duvar prizlerinden gelen sinüzoidal rms voltajının, aşağıda gösterildiği gibi, 240 voltluk sabit DC voltajı ile aynı ortalama pozitif gücü üretme kabiliyetine sahip olduğu anlamına gelir.

Sonuç olarak burada ;

Bir AC akımın ortalama değeri, DC akımındaki eşit şarj miktarını temsil eder.Bir AC akımın RMS değeri, DC akımındaki eşit güç miktarını temsil eder.AC akımı aynı miktarda DC gücü sağlamak için daha az ücret alır.

Alternatif voltajlar (veya akımlar) ile uğraşırken, bir voltajı veya sinyal büyüklüğünü nasıl temsil edeceğimizle ilgilendik.Diğer bir kolay yol, dalga biçimi için tepe değerlerini kullanmaktır.

Diğer bir yaygın yöntem, Kök Ortalama Kare’nin daha yaygın ifadesi veya basitçe RMS değeri ile de bilinen etkili değerin kullanılmasıdır.

Kök ortalama karesi, bir sinüzoidin RMS değeri, tüm anlık değerlerin ortalaması ile aynı değildir. Gerilimin RMS değerinin maksimum voltaj değerine oranı, akımın RMS değerinin akımın maksimum değerine oranı ile aynıdır.

Multimetreler ve ya voltmetre ya da ampermetre, saf sinüzoidal dalga formu varsayarak RMS değerini ölçer.Sinüzoidal olmayan dalga formunun RMS değerini bulmak için bir “True RMS Multimetre” gereklidir.

Bir sinüzoidal dalga formunun RMS değeri, aynı değere sahip bir DC akımı ile aynı ısıtma etkisini verir. Yani bir doğru akım ise, R ohm direncinden geçiyorum, direnç tarafından tüketilen DC gücü, bu nedenle ısı ( I^2 x R) watt olacaktır.

Sonra bir alternatif akım ise, i = Imax * sinθ aynı dirençten geçerse, AC gücü ısıya dönüştürülür: ( I^2rms * R )watt.

Ardından, alternatif voltajlar ve akımlarla uğraşırken, aksi belirtilmedikçe RMS değerleri olarak ele alınmalıdır. Bu nedenle, 10 amper’lik bir alternatif akım, 10 amperlik bir doğru akım ve 14.14 amperlik bir maksimum değer ile aynı ısıtma etkisine sahip olacaktır.

AC SİNYAL RMS DEĞERİ NEDİR SONUÇ :

Bugünki yazımızda AC Sinyal RMS Değeri nedir adlı yazımızı sizlerle paylaştık.Burada AC Sinyal , RMS değeri , hesaplamalar gibi faydalı bilgileri paylaşmaya çalıştık.Umuyorum faydalı olmuştur.

İyi Çalışmalar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.